Existuje "biely heterosexuálny muž"?

Autor: Jakub Nedoba | 7.11.2016 o 12:03 | Karma článku: 3,19 | Prečítané:  1715x

Viacerým dvihol tlak najnovší komentár Richarda Sulíka o „bielom heterosexuálnom mužovi“, vzťahujúci sa k americkým voľbám a šanciam Donalda Trumpa. Mediálna obec híka hrôzou, pritom tento termín sa objavoval v množstve novín.

Tieto voľby som sledoval pozorne, čítal som komentáre v našich médiách, českých, zahraničných, pozeral DVTV a ten fakt sa tam spomínal nespočetnekrát a Američania zrejme vnímajú prehnanú politickú korektnosť ako fakt. Ak by som mal uviesť dôvody, prečo je Trumpom zvolená volebná stratégia ako správna (z hľadiska maximalizácie šancí), tak mi napadnú dva dôvody:

1. Otázka politickej reprezentácie: Práve to spomínalo to nespočetné množstvo komentátorov – ten „biely heterosexuálny muž“ (hovorme o ňom skôr ako o archetype) má v súčasnosti pocit, že ho v politike nikto nereprezentuje a že spoločnosť je nastavená proti nemu. Je to jednoducho fakt, že taký pocit medzi americkými voličmi je a teraz nie je podstatné, či ten pocit je oprávnený (podľa mňa nie, lebo keď sa môže Nemecko dodnes koriť za 2. sv. vojnu, môže sa aj americká spoločnosť koriť za to, že volebné právo v USA získali ženy až začiatkom tridsiatych rokov a v šesťdesiatych rokoch mali v Amerike stále aj „čierne nemocnice“).

2. Z pohľadu republikána logický krok: Je všeobecne známe, že menšiny v USA volia zväčša demokratov. Aj v .týždni sa pred štyrmi rokmi, hneď potom ako Obama porazil Romneyho, písalo o tom, že ak chcú republikáni vzhľadom na demografický vývoj ešte niekedy vyhrať voľby, mali by sa priblížiť menšinám. V tomto prípade sa ako ideálny kandidát spomínal Marco Rubio, ktorý je sám príslušníkom menšiny (rodičia pôvodom z Kuby). Trump si však spočítal, že menšiny ho nikdy voliť nebudú a preto sa maximálne zameral na väčšinového voliča.

Zámerom môjho textu nie je vynášať súdy nad tým, či Trumpova stratégia je v poriadku, alebo nie. Ak sa však postaví otázka tak, či vo veci „bieleho heterosexuálneho muža“ hrá Trump s reálnymi emóciami amerického voliča, tak odpoveď znie áno.

Ak si mám tipnúť, či Trumpova stratégia bude v konečnom dôsledku víťazná, tak odpoveď znie: „nie“. Špecifikom väčšinového volebného systému (aký majú aj v Spojených štátoch) je fakt, že môžete drvivo prehrať, aj keď v skutočnosti prehráte o dve percentá (stačí, ak získate väčšinu najľudnatejších štátov).

A v Trumpov neprospech hovorí nielen tradičná demokraticko-republikánska disproporcia (demokrati majú o niečo málo viac „istých“ voliteľov ako republikáni), ale aj jeho maximálne nekvalitná osobnosť, keď v jeho kampani abstentovala ucelená koncepcia na úkor vulgárnosti a okrem „bieleho heterosexuálneho muža“ sa nezameral na nikoho iného. Z toho dôvodu z 538 voliteľov získa Trumpova protikandidátka pohodlne nad 300kou.  

Súvisiaci článok: http://komentare.hnonline.sk/dnes-pise/855402-moj-tip-vyhra-trump 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Ak vláda dovtedy dožije, jesenný lockdown jej zlomí väz (týždeň podľa Schutza)

Najvyšší súd roztrhal verdikt Sabovej senátu na márne franforce.


Už ste čítali?