Pravicu netriešti len pravica. Nenechajme sa oblbnúť

Autor: Jakub Nedoba | 2.3.2016 o 8:47 | (upravené 2.3.2016 o 8:54) Karma článku: 9,37 | Prečítané:  2803x

Uplynulé volebné obdobie sa šírila skepsa ohľadom rozbíjania pravice, keď vzniklo niekoľko nových politických subjektov. Môžeme sa tváriť, že ide napr. o prehnané egá lídrov, ale vietor fúka odinakiaľ. 

Na úvod treba podotknúť, že zakladanie nových strán za účelom odobratia hlasov inej strane nie je nič neobvyklé a ani nelegálne. Dokonca aj pravica v roku 2010 nasadila do volieb kukučie mláďa v podobe Novej SDĽ, ktorá úspešne odobrala (najmä) Smeru 2,42 % hlasov. Volebnú kampaň oživenej SDĽ viedol Martin Legyel, ktorý predtým pracoval pre Dzurindovu SDKÚ a neskôr v prezidentských voľbách v roku 2014 viedol prezidentskú kampaň Milanovi Kňažkovi. On sám v rozhovore tvrdil, že kampaň pre SDĽ viedol s vedomím, že má pomôcť pravici a tým si on čoby pravičiar zachoval osobnú integritu.

Výčitka preto nepatrí straníckym novotvarom založeným za účelom odobratia hlasov a ani tým, ktorí to celé platia. Výčitka patrí predovšetkým tým, ktorí na to naletia a dané strany budu vo voľbách voliť. A nie je ich málo…

V týchto voľbách má Smer evidentne viac želiezok v ohni.

So stranou TIP mám dokonca osobnú skúsenosť z jej prvopočiatku. V novembri roku 2013 naša organizácia Mladí liberáli organizovala v Bratislave seminár proti korupcii. V tom čase sme sa neviazali na žiadnu politickú stranu a preto sme boli otvorení rôznym hosťom. Náš vtedajší člen Richard Fekete, ktorý hľadal nový ideál liberálnej strany pozval aj troch ľudí z práve vznikajúcej strany TIP, na čele s Tomášom Hudecom a Ivanou Augustínskou. Títo ľudia pôsobili príjemným dojmom, vedeli pokojne komunikovať a Ivana očarila najmä našich mužských členov. Ich účasť na našom seminári sľubovala, že vznikne strana, ktorá tu je pre vec a sama sa chce vzdelávať. Pritom pri svojom vzniku proklamovali liberálnu orientáciu.

Avšak keď strana onedlho naozaj vznikla, jej členov sme mohli vídať výhradne z bilbordov. Strana TIP odvtedy nefunguje ako normálna, ale bilbordová strana. V podstate nepoznáme názor členov strany na najzásadnejšie politické otázky. Tvrdenie zakladateľov strany z novembra 2013 mne vyrieknuté do očí, že na kampaň sa skladajú sami členovia vyznieva maximálne komicky. Táto sotva jednopercentná strana má dlhodobo jednu z najnákladnejších kampaní. O financovaní Smerom sa popísalo už veľa, najmä o prepojení na osobu Pavla Pašku. Ak je niekto bez akýchkoľvek pochybností kukučím mláďaťom Smeru, tak je to strana TIP.

Strana SKOK je kapitolou samou o sebe. Jej zakladatelia opustili v apríli 2013 SaS, čo sa dalo ešte pochopiť. Mali iný pohľad na vedenie strany, chceli byť modernejší a ešte liberálnejší. Založili Liberálnu dohodu, ktorá hneď ďalší mesiac splynula s Novou väčšinou. Aj na prvý pohľad nezmyselné spojenie konzervatívcov a liberálov malo bohumilý leitmotív – spájanie pravice. Na percentách sa však toto manželstvo z rozumu veľmi neprejavilo a tak sa liberáli museli porúčať. Táto skupina poslancov a ľudí okolo nich tak v priebehu podstate jedného roku skončila v tretej strane, tento raz vlastnej – SKOK.

Tu už sa o ideológii vravieť nedalo, SKOK za rok svojej existencie stihol meniť svoje stanoviská ako špinavé ponožky, tváril sa, že neexistuje pravica či ľavica… Málokto by si pomyslel, že taký bystrý a úspešný človek ako Juraj Miškov si nevie zrátať dve a dve a teda a že jeho strana nemá absolútne šancu dostať sa do parlamentu. Bolo to jasné už minimálne polroka pred voľbami, avšak napriek tomu prebehla pomerne výdatná a nákladná kampaň. Miškov sa chváli, že napriek tejto beznádejnej situácii platí strane kampaň sám, z vlastného vrecka. Naozaj?

Pôsobenie strany Šanca je pre mňa záhadou. Dal by sa tu použiť argument o veľkosti ega lídra či nenaplnených ambíciách. Je len pikantné, že v tomto prípade to je líderka. Eva Babitzová v roku ukončila úspešnú manažérsku kariéru v najpočúvanejšom slovenskom rádiu Expres a dala sa na politiku. Najprv chcela spôsobiť revolúciu v potápajúcej sa SDKÚ, avšak Frešo sa stihol úspešne zabetónovať. Preto Babitzová po dvoch týždňoch členstva zo strany odišla a založila Šancu. Hoci odvtedy nezišla z očí vďaka masívnej bilbordovej kampani, o hodnotovej orientácii strany vieme pramálo. Vieme iba, že „Eva je šanca“ a že „Šanca je stranou odborníkov“. Ani tu sa mi nechce veriť, že by zakladatelia strany, ktorí ju údajne sami financujú už dávno nevideli, že to je projekt bez šance na úspech.

Špecifickou kapitolou je SDKÚ pod vedením Pavla Freša. V jeho prípade sa tiež začalo spomínať, že je kukučím mláďaťom Smeru. Údajne mu mala vládna strana v roku 2013 sľúbiť, že proti nemu do župných volieb postaví nezvoliteľnú kandidátku, oplátkou za čo má Frešo naďalej rozbíjať pravicu a najmä vlastnú stranu SDKÚ, ktorá bola kedysi lídrom pravice. Spôsob, akým dokázal Frešo za tak krátke obdobie vyštvať zo strany najzvučnejšie mená hovorí sám za seba. Ak aj nie sú tieto konšpirácie založené na pravde, Frešo svojim konaním neurobil nič pre to, aby ich vyvrátil. Naopak, v máji minulého roka navrhnutím Karola Mitríka za šéfa NKÚ nasadil všetkým pochybnostiam korunu.

Spomínané štyri strany v predvolebných prieskumoch spolu predstavujú pomerne zaujímavé percento pravicových hlasov, ktoré na betón prepadnú. Ak by tamojším lídrom išlo naozaj o dobro tejto krajiny, tak budú nasledovať gesto Ľudovíta Kaníka a z volieb odstúpia.

Lenže my vieme, že oni z volieb neodstúpia, lebo účel ich existencie je úplne iný. Preto vyzývam potenciálnych voličov týchto mikrostrán aby narozdiel od ich lídrov mali rozum a nenechali prepadnúť svoje hlasy.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

O bezpečnosti panelákov hovorí Andrej Bartók zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.


Už ste čítali?