reklama

Ako byť aktívnym občanom?

Spoliehať sa a nadávať na politikov je jednoduché, veď oni by mali všetko zariadiť. Avšak k tomu, aby sa veci okolo nás – či už v malom alebo veľkom – menili k lepšiemu, je potrebná iniciatíva občana.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)
Obrázok blogu
(zdroj: Zdroj: indymedia.org.uk)

Keď sa ma pýtajú či nie som príliš mladý na politiku, zvyknem odpovedať následovne. Ak sa na mňa ako na komunálneho poslanca a aktivistu obracajú ľudia vo veku 35, 45, 55 až 80 rokov s tým, aby som im pomohol s ich problémami, tak nie som príliš mladý na to, aby som ich zastupoval v parlamente.

Avšak mnohé z požiadaviek spoluobčanov sú zbytočné a neopodstatnené a ja im z titulu svojej funkcie nemôžem pomôcť. Ide o rôzne susedské spory či iné malichernosti. Ľudia na Slovensku si nesú so sebou dedičstvo, že všetko za nich vybaví niekto iný (hoc aj úplne banality). Avšak s takým prístupom nedôjde k náprave veci a nasleduje nikdy nekončiace sklamanie a frustrácia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Preto je dôležité byť aktívnym občanom. Za tých pár rokov mojej aktivistickej a mládežníckej praxe som už odsledoval pár krokov, ktoré môžu k tomu dopomôcť naozaj každému.

Buďte informovaní

Nemôžete riešiť problémy okolo seba, ak neviete či patria napr. do kompetencie mesta, župy alebo štátu. Ak urgujete komunálneho politika kvôli rozbitej komunikácii pod správou štátu, veľmi vám nepomôže.

Nebuďte anonymní

Schovávanie sa za všelijaké nicky a pseudonymy nepomôže vašej dôveryhodnosti a to nielen čo sa týka komunikácie na sociálnych sieťach. Ako príklad uvediem problém od nás zo Senice, keď ma ako poslanca oslovili ohľadom problémového a hlučného baru vo vnútrobloku. Tamojší štamgasti chodia fajčiť von, medzi panelákmi sú hluční a pod vplyvom alkoholu dokonca močia do tamojšieho pieskoviska. Je to naozaj vážny problém, avšak mail, ktorý mi v tejto veci prišiel, bol podpísaný ako „obyvatelia blokov Gen. L. Svobodu 1357, 1358 a 1359“. Daný anonymný mail môže pôsobiť dojmom, že hoci sa tvári ako sťažnosť mnohých občanov, v skutočnosti za ním môže byť jeden kverulant. Bez toho, aby ste išli s kožou na trh a zverejnili svoje meno (dôvody pre zachovanie anonymity sú väčšinou absurdné) nemôžete byť aktívnym občanom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Snažte sa vytvoriť väčšiu skupinu ľudí

„Ve dvou se to lépe táhne“, hovoria bratia Česi. Pritom ak chcete ísť do občianskeho aktivizmu naplno, je rozumné, ak vytvoríte širšiu skupinu. Ak sa nechce pridať nikto z vášho najbližšieho okolia, komunikujte s využitím moderných technológii, sociálnych sieti a blogov a určite sa niekto pridá. Ak je vás viac, vidíte, že to má naozaj zmysel a máte chuť ďalej pokračovať.

Zlučujte sa na základe spoločných záujmov a motivácii

Ak nechcete kritizovať len nedostatky okolo seba, ale aj chcete kreatívne posunúť veci okolo seba v istej problematike, tak je vhodné, ak sa obklopíte ľuďmi s podobnými záujmami. Je úplne bežné, že mladí ľudia sa zgrupujú v mládežníckych organizáciách. Ak máte spoločný záujem na skrášľovaní zelene a poukazovaní na eko problémy, združte sa do skupiny s touto tematikou. Tak by sa dalo pokračovať...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nenechajte sa odradiť, ak budete sprvu sám

Keďže sa stretávam s aktivistami naprieč Slovenskom, tak viem, že v podstate v každých mestách, hoc aj krajských, začínal spočiatku vždy len jeden, či dvaja aktivisti. Na Slovensku je prirodzené nevyčnievať z davu a ohnúť chrbát a preto vás budú mať spočiatku za blázna. To citlivejšie nátury často nezvládnu a rýchlo to vzdajú. Avšak ak sa budete zlepšovaniu veci okolo vás venovať dlhodobo, tak si získate dôveru ľudí a neskôr s k vám pridajú aj ďalší.

Nebuďte príliš negatívni

Naopak, sú ľudia, ktorí sú naozaj horliví a o problémoch vo svojom okolí informujú výdatne. Ak však budete na blogu či Facebooku neustále poukazovať na to, ako je všetko naprd, všetci kradnú a nič sa nezmení, ľudí akurát znechutíte a ďalším vašim správam nebudú venovať pozornosť. Preto je potrebné byť aj v zdanlivo bezvýchodiskovej situácii pozitívni a navrhnúť aj riešenia, nielen plač.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Vzdelávajte sa v danej problematike

Aktivizmus by nemal byť samoúčelný – neustále len vŕtať do autorít. Každý jeden problém si vyžaduje odborné podhubie – či už ide o boj proti korupcii, ekoaktivizmus či stavebné právo. Odborné semináre za prijateľné sumy či dokonca v mnohých prípadoch zadarmo ponúkajú inštitúcie z tretieho sektora. Ja sa napr. od roku 2011 každoročne zúčastňujem protikorupčného seminára Transparency International Slovensko, ktorí je určený pre komunálnych aktivistov.

Spisujte petície

Len s kritizovaním nedostatkov sa ďaleko nedostanete. Petícia je dobrým nástrojom na vzbudenie povedomia v bližšom okolí, alebo pokojne aj na celoštátnej úrovni. Rozumne formulované petície a hromadné pripomienky dokázali vytvoriť verejný tlak a zastaviť množstvo svinstiev a nezmyslov. Najmä v ostatných rokoch nastupujeme na priaznivý trend, keď tesná väčšina petícií nevyjde navnivoč.

Kandidujte

Mnohým sa doslova hnusí predstava, že by boli súčasťou politiky. Avšak Slovensko trpí zúfalým nedostatkom kvalitných politikov a to na všetkých úrovniach. Nikde inde nemáte takú možnosť meniť veci verejné, ako v prvej línii. Minimálne na komunálnej úrovni to nie je taká obeta, keďže napr. také zastupiteľstvo v Bratislava je raz za mesiac a v Senici iba raz za dva mesiace. To hravo zvládate aj popri svojom civilnom povolaní. Byť poslancom v NR SR je síce full time job, ale ani v tomto prípade nie je možné sa spoliehať vždy len na niekoho iného. Obzvlášť, keď to nám to 26 rokov poriadne nefunguje.

Jakub Nedoba

Jakub Nedoba

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  2x

V júli 2019 sa mi prihodila taká vec, že som sa stal na osem mesiacov poslancom NR SR. Predtým som bol štyri roky mestským poslancom v Senici. A predtým zas aktivistom. No teraz som v 32 rokoch na politickom dôchodku.Inak ma zaujíma film, literatúra a ázijská kuchyňa. Od roku 2018 sa pokúšam hrať na súťažnej úrovni šach.Narodil som sa v Košiciach, vyrastal v Senici a momentálne žijem v bratislavskom Ružinove. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu