Smerácka Gorila verejnosť až tak nevzrušuje

Autor: Jakub Nedoba | 26.2.2016 o 11:42 | Karma článku: 6,90 | Prečítané:  1925x

Pred štyrmi rokmi volebnou kampaňou plným právom rezonovala najmä kauza Gorila. Voliči na jej základe nie celkom pochopiteľne inštalovali stranu Smer do vlády. Pred týmito voľbami pritom verejnosti smerácka Gorila až tak nevadí.

Gorila rozvášnila slovenskú verejnosť najmä z toho dôvodu, že prakticky (nie právne) preukázala prepojenie politických špičiek na oligarchov a ich spoločné rozkrádanie verejných financií. Spoločnosť na Slovensku tak prvý raz výraznejšie povstala voči korupcii a človek by sa nazdal, že sa tak zvýši citlivosť na tento neduh.

Avšak keď v januári tohto roku zverejnili novinárky týždenníka Trend informácie o daňových podvodoch v sume až 75 miliónov eur na čele s právnikom Milanom Chovancom, ktoré mali údajne kryť ministri Kaliňák a Počiatek, reakcia verejnosti a dokonca aj televízii (nie printu) bola apatická.

Pritom ako povedala Zuzana Petková, jedna z odvážnych novinárok Trendu v rozhovore pre Aktuality.sk, kauza DPH je ešte väčšia ako Gorila:

V skutočnosti je pritom kauza DPH väčšia ako Gorila. To, čo vypovedá Chovanec o korupcii a prepojení zločineckej skupiny na štátne orgány, políciu a súdy, je natoľko obludné, že keď to človek číta, ani tomu nechce uveriť. Na rozdiel od Gorily už navyše vyšetrovanie potvrdilo časti jeho výpovede – dokonca boli obžalovaní aj súdení viacerí ľudia, o ktorých svedčil. S výnimkou politikov,“ uzatvára Petková.

Čím to je, že kauza „Roba“ a „Strapatého“ verejnosťou až tak nepohla? Je to azda preto, že obaja sú voličmi vnímaní ako charizmatickí fešáci? Pritom narozdiel od Gorily ide o ministrov prvej ligy.

Fígeľ (a nie Ján) je však niekde inde. Pravicové strany sa tvária ako najčestnejšie a najprotikorupčnejšie. Preto aj ich voliči majú voči ním oveľa vyššie očakávania a preto každú jednu kauzu vnímajú citlivejšie. Smer má imidž sociálnej strany, ktorá možno kradne, ale „aspoň niečo urobí pre štát“. Preto Robo a Strapatý môžu naďalej vystupovať ako neohrozený fešáci.

S takouto situáciou sa však nemôžeme zmieriť a rezignovať na ďalší boj. Smer bude mať stále relatívne vysokú podporu, avšak musíme otvoriť oči čo najväčšiemu množstvu jeho voličov a najmä mobilizovať voličov.

V kauze DPH mám ja osobne svedomie čisté, ešte v januári sme sa spolu s Ondrejom Dostálom a Ivanom Kuhnom obrátili na Generálnu prokuratúru. Avšak nie je to jediná kauza tejto vlády, ktorú verejnosti pripomíname. Tento týždeň som vás na blogu informoval o našej spoločnej kampani „derathizácia“, kde pripomíname všetky kauzy Smeru naprieč celým Slovenskom.

Preto neváhajme a 5. marca urobme správny krok. Pošlime Fica preč.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

O bezpečnosti panelákov hovorí Andrej Bartók zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.


Už ste čítali?