Učitelia a sestričky by sa mali inšpirovať hokejistami

Autor: Jakub Nedoba | 19.2.2016 o 12:02 | Karma článku: 6,83 | Prečítané:  707x

Nie, toto nebude športový článok, ako by sa mohlo na prvý dojem zdať. Avšak hokejistov pod vedením Richarda Lintnera by som dal rád za vzor občianskej angažovanosti, keď sa naozaj oplatí biť za svoje práva.

Panuje u nás všeobecné znechutenie z veci verejných - Slováci neveria politikom, podnikateľom či tretiemu sektoru, že sa podarí dosiahnuť zmena k lepšiemu. Pritom ako na to, nám ukázali tí, od ktorých by sme to najmenej čakali – hokejisti.

Až nedávno sa mi podarilo dostať k januárovej Lampe z dieľne Štefana Hríba, ktorý hostil Richarda Lintnera. Keď som tak počúval oboch pánov, tak som dospel k názoru, že hokejistom sa podarilo niečo, čo sa očakáva predovšetkým od intelektuálov.

Diskusií o tom ako zmeniť veci na Slovensku prebehlo neúrekom. Hokejová elita však nekecala a priamo pristúpila k činu. Napriek stereotypu, že hokejista je truľo, ktorý sa vie akurát naháňať za pukom.

Hokejisti pritom zaznamenali dva výrazne úspechy – občiansky pod vedením Handzuša a manažérsky v osobe Lintera.

Celé Slovensko videlo, že voľby hokejového prezidenta prebehli neférovo a že stanovy hokejového zväzu sú nastavené v prospech znovuzvolenia pôvodného prezidenta. Väčšinou sa podobné poníženie berie v našej krajine ako prehltnutie horkej pilulky a ide sa ďalej.

Handzuš túto nespravodlivosť však jednoducho neakceptoval a zorganizoval bojkot reprezentácie, do ktorého sa zapojilo až 52 najlepších hráčov Slovenska. Hrozba reprezentačnej katastrofy na majstrovstvách sveta donútila prezidenta zväzu rokovať. Najprv sa ľudia v pozadí snažili bojkotujúcu skupinu všemožne rozbiť, ale keď videli, že držia pokope (bojkot opustili len dvaja hráči), tak nakoniec pristúpili na opakovanú voľbu. V tomto prípade tak slávila úspech občianska angažovanosť.

Druhý výrazný úspech dosiahol tím Richarda Litnera, ktorý sa po neúspešných voľbách za prezidenta zväzu stal aspoň šéfom extraligy. Hoci bol považovaný za rojka a neustále sa pripomínalo, že hokejisti sa celý život naháňali len za pukom a organizačnej stránke športu nerozumejú.

Tu sa však prejavilo, že najlepší slovenskí hráči si zo zámoria priniesli nielen milióny dolárov, ale aj nenahraditeľné skúsenosti, a taktiež sú nasiaknutí tamojšími pomermi a drajvom. Keď raz niekto videl, ako to má vyzerať, tak ho nepresvedčíte o opaku na základe skúseností zo slovenského zaprdeného prostredia.

Keď Lintner ešte ako prezidentský kandidát predstavoval svoju predstavy extraligy ako produktu, kde diváci sú zákazníkmi, tak si dlhoroční slovenskí funkcionári ťukali na čelo. Avšak Lintner teraz, už ako šéf ligy, dokázal za necelú polovicu sezóny zvýšiť návštevnosť o takmer desať percent.

Vravel o zdanlivých maličkostiach – vytvorilo sa nové logo extraligy, ktoré má predstavovať novú identitu. Ľudia sa musia s ňou zžiť. Logo je takisto na pukoch a tak pri ich náhodných odstreloch do hľadiska má divák neraz cenný suvenír. Novinky sa taktiež zaviedli do televízneho prenosu. Predstavujú sa najlepší nováčikovia, čo tu predtým nebolo. To a mnohé ďalšie maličkosti dopomohli k zvýšeniu atraktivity ligy za veľmi krátke obdobie.

V oblasti občianskej angažovanosti si musí svoj „boj“ vyhrať každá sociálna skupina sama. A hoci to Slovensko naše dosiaľ tvrdo spalo, ale blesky hromy vzbudzujú ho k tomu, aby sa prebralo. To môžeme vidieť aj v prípade učiteľov či sestričiek. Je na ostatných, či sa za svoje práva budú biť, alebo skončíme, ako obyčajne len pri pindaní. Avšak pedagógovia či zdravotníci si zaslúžia svoj obdiv za to, že svoj boj nevzdávajú, podobne ako hokejisti.

Slovensko vždy menila veci k lepšiemu menšina ľudí a nie väčšina. Výrazný ťah na bránu v otázke zlepšovania veci verejných možno očakávať od podnikateľov, ktorí dosiahli úspech čestne, bez privatizácie, ako napr. ľudia zo spoločnosti ESET.

Avšak podobný drajv nemožno očakávať len do ľudí, ktorí vo svojej profesii dosiahli v podstate všetko, zarobili si milióny a teraz chcú pomáhať spoločnosti (ako eseťáci, tak aj hráči NHL). To, že sa každý bude biť za svoje práva by malo byť samozrejmosťou a nie raritou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?