Aký zmysel má hejtovať pani Máriu?

Autor: Jakub Nedoba | 16.2.2016 o 23:47 | (upravené 17.2.2016 o 0:02) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  2714x

Na deň svätého Valentína sa začal slovenskými internetmi šíriť obrázok, ktorý s láskou či porozumením nemal veľa spoločného. Všeobecný hnev a zlosť si zlízla nielen fiktívna pani Mária, ale v podstate všetci dôchodcovia.  

Zámer tejto „kampane“ je jasný a to motivovať mladých voličov hrozbou toho, že pri ich neúčasti za nich rozhodnú seniori. Vo všeobecnosti sa predpokladá, že starší občania volia Smer a tomuto pocitu nemálo dodala scénka z parlamentného balkóna (ktorú videl už asi naozaj každý). Výživný multimediálny materiál z toho dňa je naozaj hodný parodovania, ale postaviť celý odkaz volieb na strašení pred dôchodcami je podľa mňa nielenže nepekné, ale aj škodlivé. Prečo?

Je to kontraproduktívne

Pripomínajú to marketingoví analytici pred každými voľbami na Slovensku či v Česku. Fica, Zemana či proste ľavicu zďaleka nevolia všetci dôchodcovia, ten pomer je porovnateľný. Ak ich však všetkých hodíte do jedného vreca ako už nepotrebných hlupákov, tak voličov Fica to vybičuje k ešte väčšej aktivite a naopak nevoličov to urazí a znechutí. Pritom aktivita mladých zostane pri lajkovaní, ich volebná účasť je každé voľby mizerná.

Cynická obluda si srandu robiť môže

Áno, komiks Cynickej obludy s Ficom je naozaj humorný (a zároveň „najobludnejší“ za daný týždeň) a odkazuje skôr na taktiku Smeru, ktorý svojich voličov – dôchodcov zneužil počas štrajku učiteľov a sestričiek. Je to situácia naozaj hodná ironizovania a na Cynickej oblude už boli onakvejšie kúsky.

Seniori sú cieľovkou Smeru. No a?

Známy lovec šarlatánov (ktorému naopak kampaň s pani Máriou nevadí) použil na Facebooku argument, že práve seniori sú ťažiskovou skupinou Smeru v kampani. Avšak to o ničom nehovorí. Práve seniorov totiž ľahšie prilákajú do kulturáku na míting, mladí (hoc aj voliči Smeru) tam nepôjdu, lebo nie sú na Desmod zvedaví. Taktiež Smer ľahšie priláka do parlamentu ako štrajkokazov svojich starších voličov než mladších (majú cez deň čas) a bude to v médiách aj pôsobivejšie (ak by mladý volič Smeru hovoril o tom ako bolo za onoho režimu dobre, nemalo by to zmysel). To všetko je pravda, ale zároveň platí, že na paušalizovanie doplatia práve tí seniori, ktorých sa to netýka a teda nevoliči Smeru. P.S. Namiesto hany voči seniorom by sme mali venovať viac pozornosti vlastným starým rodičom, ktorí sú neraz opustení útechu nachádzajú napríklad aj na predvolebných mítingoch Smeru.

Nerobia nič zlé

Narozdiel od mladých majú seniori povesť vytrvalých a odhodlaných voličov. Je na tom snáď niečo zlé? Bez ohľadu na ich preferencie robia svojou účasťou vo voľbách presne to, o čo v nich ide. Nezaslúžia si preto hnev. Voľby sa deformujú neúčasťou a nie účasťou.

Ide o podporu triedneho boja

Asi každý mal aspoň raz pocit, že sa ocitol na opačnej strane barikády ako jeho okolie. Mňa počas štúdia neskutočne iritovali pripomienky mojich známych na súkromné vysoké školy. Hoci čísla o uplatnení sa absolventov hovorili niečo iné, ten triedny boj poctivých chudobných študentov verejných škol proti skazeným zbohatlíkom zo súkromiek (ktorí si len kupujú titul) bol veľmi sexy. Rovnako nezmyselný boj sa odohráva vo sfére Bratislava vs. Východ či mladí vs. starí.

Zabíja sa kvalita diskusie

Toľko sa popísalo o kritickom myslení a umení diskutovať. Toľko sme sa po facebookoch nazdieľali výlevov rusofilov, konšpirátorov, antivaxerov, atď., ktorí nevedia diskutovať a miesto toho len útočia a urážajú oponenta. A zrazu nám je vhodná argumentácia ad hominem? Len preto, že na to použijeme vtipný obrázok?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?