Ktorý politik urobil za 26 rokov niečo pre Slovensko?!

Autor: Jakub Nedoba | 10.2.2016 o 17:50 | (upravené 10.2.2016 o 18:05) Karma článku: 8,13 | Prečítané:  2550x

Za dvadsaťšesť rokov pre túto krajinu žiadny politik nič neurobil, ísť voliť nemá zmysel, veď všetci len kradnú, máme sa najbiednejšie v Európe, ľudia umierajú od hladu. Že to nie je pravda? Musí byť, veď sú toho plné internety!

Ak vás doteraz každý politik len sklamal, neísť k voľbám je, zdá sa byť, najlogickejšou voľbou. Veď všetci politici sú rovnakí. Isto, aj dvadsaťročná slečna, sklamaná piatimi nevydarenými vzťahmi sa môže na ďalšie zoznamovanie vykašľať. Zahlási „Všetci muži sú rovnakí!“, kúpi si mačku, celé večery bude tráviť doma pri sledovaní Farmy, jesť pri tom chipsy a priberať. Je to jednoduchšie riešenie, ale ako všetci tušíme, nie najrozumnejšie.

Ako pri vzťahu partnerskom, tak aj vo vzťahu volič – politik je pri prípadných problémoch vina na oboch stranách. Nekvalitný volič nezvolí kvalitného politika. A zovšeobecniť to na výroky „všetci kradnú“ alebo „všetci sú rovnakí“ je oveľa ľahšie ako reálne sledovať prácu toho ktorého politika. Pritom ak budete dávať na roveň všetkých, tú sviňu to neurazí, ale poctivého a kompetentného áno. Následne na to rezignuje, alebo sa aj z neho stane rovnaká sviňa.

Keď každoročne chodievam na semináre pre komunálnych aktivistov, zaznieva tam veľa smutných, ale aj poučných príkladov z miestnej politiky. Ako raz vravel Ján Budaj, aj keď sú poslanci zastupiteľstva mnohokrát z rôznych strán (alebo aj ako nezávislí), primátor dokáže spojiť aj nespojiteľné do tzv. „primátorskej väčšiny“, kde sú samozrejme hlavným motivátorom prachy. Ak sa proti tomu postaví poslanec „poctivec“, väčšinou je na smiech. Keďže je v menšine, buď na svoj márny boj postupne rezignuje, alebo sa aj on nechá časom skorumpovať.

Človek by si pomyslel, že takíto poctivci, ale aj praobyčajní občianski aktivisti bojujúci proti zažranej špine reprezentujúcu moc budú mať podporu aspoň bežného obyvateľstva. Avšak väčšinou obyvatelia na adresu poctivcov žartujú „aktivisti – recesisti“. Ba priam s dôrazom eštebáka vznesú podozrenie, že kto ich platí? Aká americkými Židmi ovládaná mimovládka za tým stojí?! A nakoniec aj tak hodia do urny hlas tomu skorumpovanému primátorovi, o ktorom síce vedia, že kradne, „ale aspoň niečo spraví pre mesto“ a na verejné akcie nosí peknú kravatu.

No povedzte, zaslúžia si takíto voliči kvalitných politikov? Pravdou je, že našu spoločnosť vždy posúvala dopredu len menšina kvalitných ľudí. Nielen slušní politici, ale aj spomínaní aktivisti venujú zlepšovaniu veci verejných často svoj celý voľný čas, na úkor rodiny, vlastných financií a v boji proti väčšine. Tí, ktorí hovoria o tom, že „všetci sú rovnakí“ práve takýchto ľudí nechcú vidieť.

Slováci majú tendenciu zveličovať problémy svojej krajiny. Koncom minulého roka prebiehala na Facebooku kampaň slovenského Unicefu pre podporu rozvojových krajín v Afrike. Väčšinu komentárov tvorili nahnevaní ľudia, že čo si kto opovažuje pýtať od Slovákov príspevok na Afriku, keď aj my máme mnoho ľudí, ktorí žijú na pokraji chudoby a hladujú. Rozdiel je však len ten, že kým chudobní ľudia v Afrike majú opuchy z hladovania, u nás sú často obézni.

Môj známy, analytik z brokerskej firmy vypočítal, že 87 % svetového obyvateľstva sa má horšie ako Slováci. Ak niekto nadáva na ostatných 26 rokov a s láskou spomína na socializmus... Toto percento zďaleka nebolo také vysoké v roku 1989. Kým po 2 sv. vojne bolo Československo dvakrát tak vyspelejšie ako susedné Rakúsko, v roku 1989 po štyridsiatich rokoch socializmu malo HDP na úrovni len 10 % toho rakúskeho. Dnes po štvrťstoročí kapitalizmu má Slovensko HDP na úrovni vyše 60 % toho rakúskeho. Toľko len pre porovnanie.

Ak sa teda Slovač pýta, že ktorý politik niečo urobil pre túto krajinu za 26 rokov, myslí tým asi iba to, kto dal národu milodary vo forme vlakov zadarmo. Ale evidentný hospodársky progres by nebol možný, ak by sa na to nevytvorili vhodné podmienky. Správne nastavená daňová politika však nie je tak zrozumiteľná a sexy ako spomínané vlaky grátis.

Napriek všetkým pochybným privatizáciám, rozkrádačkám a korupcii sa urobili za ostatné dve desaťročia úžasne kroky, vďaka ktorým je teraz táto krajina na tom lepšie. Všetky tieto veci museli presadiť slušní a odhodlaní ľudia, neraz proti vôle väčšiny a napriek skorumpovaným koaličným partnerom. Ale takí ľudia tu boli, sú, aj budú.

Prestaňme preto všetkých nezmyselne obviňovať a začnime si týchto ľudí všímať a ceniť si ich. Mnohí z nich už boli vyštvaní za hranice.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

O bezpečnosti panelákov hovorí Andrej Bartók zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.


Už ste čítali?