Odkaz Seničana bratislavským poslancom: Nedajte BVS do rúk Kmotríkovi!

Autor: Jakub Nedoba | 27.1.2016 o 2:09 | Karma článku: 8,38 | Prečítané:  2339x

V bratislavskom mestskom zastupiteľstve hrozí v prípade Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) podobný scenár ako pri predaji PKO. Netýkalo by sa ma to až tak, ak by spoločnosť nepôsobila aj na veľkej časti Záhoria.  

Seničania a Skaličania to pravdepodobne väčšinou vedia, avšak informácia pre Bratislavčanov a najmä ich komuálnych poslancov: do boja proti skrytej privatizácii BVS som sa spolu s ostatnými senickými aktivistami pustil už začiatkom roka 2011. Senica ako akcionár v BVS predávala svoje akcie mestu Skalica (taktiež akcionárovi) za 0,5 mil. eur, pričom nominálna hodnota akcií bola vyše 10 mil. eur a trhová hodnota podľa informácii časopisu .týždeň vyše 12 mil. eur.

Ako to celé bolo?

Nejde len o spor dvoch malých miest, celý kšeft sa výsostne týka najmä Bratislavy (princíp je rovnaký) - a Bratislava aj bude mať posledné slovo, keď je kľúčový deň 4. februára, kedy sa koná zasadnutie zastupiteľstva. Podľa stanov BVS ešte stále nemôže byť akcionárom spoločnosti fyzická osoba a ani právnické osoby s výnimkou zainteresovaných obcí (v bratislavskom kraji, okresoch Senica, Skalica a Myjava) a samozrejme samotná spoločnosť BVS. Taktiež ešte v tom období bola dohoda, že akcionárom sa nevyplácajú dividendy. Samozrejme, to bola ideálna zámienka – vtedajší senický primátor Parízek (SKOK) presvedčil verejnosť a zastupiteľstvo o tom, že akcie nie sú sliepkou znášajúcou zlaté vajcia a pristal na ponuku mesta Skalica na odkúpenie akcií. Bolo to už v čase, keď ostatné obce v senickom okrese svojich pár akcií predali cca 2 eurá za kus (nominálna hodnota 33 eur, trhová vyše 40 eur).

Celý proces spĺňal všetky znaky podozrivého predaja. Napriek tomu, že sa nám podarilo vyvolať búrlivú verejnú diskusiu, bolo cítiť, že akcie sa musia stoj čo stoj predať. Zastupiteľstvo si ako spôsob predaja vybralo prípad hodný osobitného zreteľa (bratislavským mestským poslancom isto veľmi dobre známy), keď nemusí dôjsť k verejnej obchodnej súťaži (v ktorej vyhrá najvyššia ponuka). Stačí, ak sa na predaji zhodnú tri pätiny poslancov. Práve tento spôsob predaja bol ostro kritizovaný a neskôr ho trnavský krajský súd označil za protiprávny. Avšak už v čase samotného predaja boli senickí poslanci jasne informovaní, že mesto Skalica v tomto obchode plní úlohu bieleho koňa a v skutočnosti majú akcie skončiť v rukách spoločnosti Grafobal, ktorá výhradne patrí Ivanovi Kmotríkovi.

Boj na krajskom súde vyhraný, najvyšší súd to však postrážil

Ako to už býva, hoc po vytrvalom boji nás, aktivistov, Krajský súd v Trnave označil predaj za protiprávny, Najvyšší súd tento verdikt zrušil. Mestské zastupiteľstvo v Senici však nenechávalo nič na náhodu a koncom roka 2013 ešte pred rozhodnutím najvyššieho súdu schválilo budúci predaj akcií pre prípad, že NS pôvodný predaj zruší. Tu je jasne vidieť, aký eminentný záujem mal najmä primátor, aby sa akcie BVS, najbonitnejší majetok Senice, predali za dvadsatinu (!!!) reálnej ceny. To však nebolo všetko.

Kmotrík budúcim majiteľom, idú sa meniť stanovy

Jasný zámer tohto kšeftu (hoc vopred jasne avizovaný) sa naplno prejavil v júni roku 2015. Skalické zastupiteľstvo schválilo budúci predaj akcií spoločnosti Grafobal za 3 eurá za akciu. Stalo sa tak v čase, keď ešte stále táto spoločnosť a ani jej majiteľ Kmotrík nemôžu byť akcionármi v BVS. Grafobal sa tak stane akcionárom až vtedy, keď sa zmenia stanovy. Skalica však medzitým poskupovala toľko akcií, že ich má vyše 8 percent a môže tak iniciovať zvolanie mimoriadnej dozornej rady BVS. Skalica začiatkom tohto roka tak aj urobila a hlavným bodom dozornej rady má byť zmena stanov, aby mohli akcie vlastniť aj iné subjekty ako doteraz. To je až krištáľovo jasné, nie? Posledné slovo však budú mať poslanci MsZ v Bratislave.

(Pozn.: Celý postup tohto kšeftu muselo prebehnúť tomto poradí. Ak by sa stanovy zmenili skôr, je zrejmé, že ani Najvyšší súd by neodobril Kmotríkovi predaj cez osobitný zreteľ a musel by si akcie To by však nebolo az brutálny zlomok reálnej ceny.).

Bratislavskí poslanci, je to na vás!

Áno, bratislavské zastupiteľstvo má posledné slovo, klúčové bude zasadnutie 4. februára. Bratislava je stále majoritným akcionárom v BVS, vlastní bezmála 60 percent akcií. Upozorňovať na neskutočnú podozrivosť tohto kšeftu je zdá sa byť zbytočné, obzvlášť po tom, čo sme videli pri PKO. Avšak verím v zdravý rozum.

Neviem, nakoľko je reálny predaj bratislavských akcií pánu Kmotríkovi. Ak by sa k nim dostal za podobných škandalóznych podmienok, zarobil by tak jedným šmahom stovky miliónov eur, ktoré by vaše mesto naopak stratilo a to mávnutím ruky. O celom kšefte počúvate aj vy už celé roky, v zákulisí vrabce čvirikali, že finalizácia privatizácie BVSky bola kľúčová pri kandidatúre na primátora Bratislavy a celkom určite aj poslancov.

V Senici a Skalici poslanci dlhé roky počúvali to, čomu nechceli veriť. Hoc sa argumentovalo posilnením vplyvu regiónu Záhoria v spoločnosti, nakoniec bol odhlasovaní predaj akcií do rúk človeka, ktorého meno už nemohlo nikoho prekvapiť.

Zabrániť zmene stanov je preto kľúčové. V opačnom prípade tu nastane obchod, o akom sme slýchali naposledy v Mečiarovskej ére 90 rokov. Hoc Senica svoje akcie už asi nenávratne stratila, vy, milí poslanci bratislavského zastupiteľstva, ich môžete zachovať tam, kde naozaj patria. V rukách vašich občanov!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

O bezpečnosti panelákov hovorí Andrej Bartók zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.


Už ste čítali?