Senica a užitoční idioti v službách Ivana Kmotríka

Autor: Jakub Nedoba | 18.1.2016 o 3:05 | Karma článku: 12,71 | Prečítané:  4607x

Vo februári 2011 Senica predala Skalici svoje akcie Bratislavskej vodárenskej spoločnosti pod zámienkou posilnenia vplyvu záhorského regiónu. Vďaka tomuto aktu je však dnes oligarcha Ivan Kmotrík blízko k ovládnutiu spoločnosti.

Svoj novoročný záväzok písať iba "pekné" blogy musím hneď porušiť témou, ktorá je pre mňa výsostne osobná a preto sa jednoducho nemôžem zdržať. Predaj senických akcií BVS ma stvoril ako občianskeho aktivistu a v podstate najmä kvôli nemu som sa uchádzal o post v zastupiteľstve. V uplynulých týždňoch a mesiacoch je dokonávaný pôvodný zámer celej tejto frašky a to ovládnutie BVSky Ivanom Kmotríkom.

Okolo predaja akcií BVS sa toho povedalo a napísalo už neúrekom, tému spracovala aj verejnoprávna televízia z investigatívnej relácii Reportéri. Na extrémnu nevýhodnosť predaja a celkový zámer ovládnutia spoločnosti Kmotríkom som vehementne upozorňoval ja, Pavol Kalman a ostatní aktivisti. Vtedajšie zastupiteľstvo na čele s primátorom Parízkom však silou mocou presadilo predaj akcií, napriek zrejmej vedomosti o brutálnej nevýhodnosti tohto obchodu.

O čo vlastne ide?

Senica predala svoje vyše dve percentá akcií BVS mestu Skalica za necelého 0,5 mil. eur, hoc nominálna hodnota akcií  bola vyše 10 mil. eur a trhová dokonca vyše 12 mil. eur. Parízek argumentoval faktom, že podľa stanov nemôžu akcie vlastniť fyzické osoby, ale iba dané mestá a obce (samosprávy) v regióne a navyše v tom čase sa vlastníkom akcií nevyplácali dividendy. Za takých podmienok akcie naozaj nie sú sliepkou znášajúcou zlaté vajcia. Avšak len za predpokladu, že sa stanovy nezmenia.

Skalica postupom času poskupovala od okolitých obcí toľko akcií, že ich má teraz vyše osem percent a môže tak iniciovať mimoriadne valné zhromaždenie. Skalica tak minulý týždeň aj urobila a jediným bodom valného zhromaždenia má byť zmena stanov aby akcie BVS mohli vlastniť aj fyzické osoby. Komu bude chcieť mesto akcie predať je jasné už teraz - Skalica totiž už v júni 2015 schválila budúci predaj akcií spoločnosti Grafobal, ktorý vlastní Ivan Kmotrík.

Príbeh je preto až krištáľovo jasný. To, čo pôvodne mal byť akt na zvýšenie vplyvu regiónu Záhoria v BVS sa nakoniec naplno prejavilo ako kardinálne olúpenie vlastných občanov. V radoch volených zástupcov mala táto šaráda dvoch hlavných predstaviteľov. Za Senicu kšeft presadil Ľubomír Parízek a to doslova za každú cenu (stálo ho to znovuzvolenie za primátora). V Skalici nasadil svoje meno a krk exprimátor Chovanec, ktorý síce v minulých komunálnych voľbách už sám dobrovoľne nekandidoval (ale stále je poslancom zastupiteľstva, kde predaj akcií Kmotríkovi toto volebné obdobie dokonal najmä on).

Ivan Kmotrík tak príde bez námahy za minimálnu investíciu k majetku s vyše 20-násobnou hodnotou. Či pri takejto obrovskej sume boli motivovaní aj Parízek a Chovanec, nevedno. Avšak pravdou zostane fakt, že pár týždňov po zrealizovaní predaja senických akcií prišiel vtedy dvadsaťročný Parízkov syn k niekoľkomiliónovým pozemkom, na ktoré by reálne nikdy nemal možnosť nadobudnúť peňažné prostriedky.

A či boli motivovaní samotní poslanci? Takisto nevedno, ale podľa mňa nie. Jednoducho sadli na lep a charizmu Parízka, ktorý ich presvedčil, že celý predaj má slúžiť pre dobro mesta. Či boli takí skorumpovaní, alebo proste iba hlúpi, že mu na to naleteli, už teraz nie je podstatné. Poslankyňa Wágnerová vyslovila v zastupiteľstve svoju pamätnú otázku: " Štyridsaťštyri obcí predalo za obdobnú cenu tieto akcie. Ja sa pýtam: Kto má právo obviňovať týchto ľudí, že robia špinavé kšefty. To boli všetko nevedomí sprostí ľudia?!". Teraz si pani poslankyňa môže odpovedať sama.

Šestnásť poslancov tento predaj odsúhlasilo a to dokonca opakovane aj druhý raz v decembri 2013. Stalo sa tak už po rozsudku Krajského súdu v Trnave, ktorý predaj označil za protiprávny. Iba idiot by si mohol vtedy myslieť, že je všetko s kostolným poriadkom. Mená šestnástich poslancov, ktorý tento lup schválili sú známe a niektorí z nich dokonca v zastupiteľstve sedia naďalej. Ja vás preto s najväčšou slušnosťou vyzývam: ODSTÚPTE!

Beňa, Wágnerová, Béreš, Švec, Pastucha, Blaško, Timeková, Hutta, Krajčovič, Mikula, Gembeš, Miča, Krajči, Kaščák, Krčmáriková.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?