reklama

Zahraniční Slováci voliť nemusia. Potešia však Fica

Keď v roku 2014 nebolo možné voliť prezidenta z cudziny, média informovali o príbehoch viacerých zahraničných Slovákov, ktorí kvôli voľbám pricestovali na Slovensko. Skúsme sa zamyslieť, koľkí z nich tak urobili v mene kontinuity.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)
Obrázok blogu
(zdroj: Zdroj foto: Poslednykriziak.sk)

V najbližších parlamentných voľbách síce môžu voliť Slováci aj zo zahraničia, táto možnosť sa však väčšinou nestretáva s veľkým záujmom. Pred štyrmi rokmi volilo spomedzi cca 300 tis. zahraničných Slovákov s volebným právom len približne 8 tisíc. Dva roky predtým to bolo 6 tisíc.

Zahraniční Slováci tak predstavujú najväčšiu množinu nevoličov. Je však pravda, že súčasná vládna garnitúra sa ani nesnaží vyjsť našim ľuďom žijúcim v cudzine v ústrety a naďalej ponecháva v platnosti mimoriadne odradzujúce pravidlá pre voľbu zo zahraničia. Niet sa čo čudovať, ľudia žijúci mimo Slovenska majú tendenciu voliť iné strany ako Smer, resp. Smeru sa od nich dostáva percentuálne nižšia podpora ako v prípade slovenského priemeru. Potvrdili to posledné dvoje voľby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pritom Smer keď chce, vie motivovať kľúčové sociálne skupiny, u ktorých ma podporu. Pred druhým kolom prezidentských volieb sa kládol dôraz aj na účasť väzňov vo voľbách. Na prvý pohľad to bola bohumilá aktivita (s odsúdenými naďalej rátame v našej spoločnosti). Avšak vo voľbách, kde nakoniec Kiska porazil Fica suverénne v pomere 60:40, vo väzniciach jasne dominoval Fico. Človek by teraz čakal zo strany premiéra podobnú agitačnú rétoriku nielen smerom k väzňom, ale aj k našim občanom žijúcim vonku.

Situácia je, zdá sa, jasná. Zahraniční Slováci opustili svoju rodnú krajinu preto, aby išli za „lepším životom“. Nízko kvalifikovaní nachádzajú lepšiu plácu v západných krjainách. Mladí odchádzajú študovať na kvalitnejšie vysoké školy, pričom v danej krajine po absolvovaní štúdií začnú aj pracovať a neskôr sa tam usadia. Na Slovensku im vadia tunajšie pomery, to ale neznamená, že sa tu už nechcú nikdy vrátiť. Alebo že im je jedno, ako žijú ich rodičia. Títo ľudia si želajú zmenu a svoj hnev smerujú voči súčasnej garnitúre. Totiž, hnev občanov sa vždy sústredí na súčasnú vládu a túto nevýhodu by dnes mala aj pravica, ak by bola momentálne pri moci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Avšak Robert Fico dnes dobre vie, že zvýšený záujem o voľby zo zahraničia by neprihral politické body jeho strane, skôr naopak. Cieľom tohto článku nie je presviedčať čitateľa, aby volil pravicu a nie Smer. Fica dnes pozná každý Slovák a vie čo reprezentuje jeho politika. Ak mu drukujete, prosím. Avšak zahraniční Slováci, ktorí si uvedomujú, že Ficova ľúbivá politika vlakov zadarmo či personálne naddimenzovanej polície je cestou do záhuby, voľby nemôžu proste nemôžu odignorovať.

Nenechajte sa teda odradiť ignoranciou tejto garnitúry a zúčastnite sa najbližších volieb aj zo zahraničia. Pozor však na termín, zaregistrovať sa je možné maximálne do tohto piatka, teda 15. januára. Môžete však tak urobiť ihneď a zaberie vám to pár minúť – https://volby.digital/.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aj zo zahraničia môžete dosiahnuť zmenu. Aby sa na Slovensku oplatilo pracovať, podnikať a žiť :)

Jakub Nedoba

Jakub Nedoba

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  2x

V júli 2019 sa mi prihodila taká vec, že som sa stal na osem mesiacov poslancom NR SR. Predtým som bol štyri roky mestským poslancom v Senici. A predtým zas aktivistom. No teraz som v 32 rokoch na politickom dôchodku.Inak ma zaujíma film, literatúra a ázijská kuchyňa. Od roku 2018 sa pokúšam hrať na súťažnej úrovni šach.Narodil som sa v Košiciach, vyrastal v Senici a momentálne žijem v bratislavskom Ružinove. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu