Porazí terorizmus vyzbrojené obyvateľstvo?

Autor: Jakub Nedoba | 30.11.2015 o 16:03 | (upravené 30.11.2015 o 19:28) Karma článku: 4,30 | Prečítané:  1361x

Po útokoch v Paríži sa opäť otvorila diskusia o sprísnení resp. uvoľnení podmienok na legálnu držbu zbrane. Európska únia stavila na sprísnenie a právom tak vyvolala vlnu nevôle. 

Je to logické, keďže podobné reakcie a opatrenia tesne po tragických udalostiach bývajú väčšinou hysterické a navyše EÚ by tým vstupovala do osobných slobôd športových strelcov či poľovníkov. Nie celkom sa mi však pozdáva opačný extrém v podobe aktivistov, ktorí veria, že terorizmus porazí len ozbrojené civilné obyvateľstvo.

Od liberála by sa očakával skôr pozitívny postoj k volnejším podmienkam pre legálnu držbu zbrane, ale môj názor je skôr skeptický. Už od vysokoškolských štúdii zaznamenávam verejnú diskusiu na túto tému a zatiaľ mi z toho vychádza toto:

1. Vraj keby hostia v koncertnej sieni Bataclan mali pri sebe zbraň, obetí by bolo oveľa menej, ba možno žiadna. No naozaj chcem vidieť hostí, ako z kabelky vyťahujú svoje malé prdítka a jeden po druhom odstrelia automatikou ozbrojených a do samovražedných viest odetých teroristov. Takisto, tento laický ozbrojený hosť musí zachovať v tej vypätej situácii chladnú hlavu a zároveň mať presnú mušku, aby teroristu trafil do hlavy a nespustil tak explóziu.

2. EÚ vraj ide odzbrojovať bezbranné domáce obyvateľstvo a de facto tak napomáhať teroristom. Treba podotknúť, že medzi tých bezbranných našincov patria aj všelijakí Kotlebovci, Magátovci, Mišúnovci a pod.. To sú ľudia, ktorí by ostatných nielenže radi strieľali (keby mohli), ale rovno posielali do plynových komôr. A nie Židov či moslimov, ale rovno nás všetkých, ktorí máme iný názor. Pri pouličných bitkách (napr. pred barom v Nitre) títo jedinci zatiaľ používajú iba päste, nohy, boxery či tyče. Predstavte si, ako budú strety s týmito holohlavými ochrancami tradičných kresťanských hodnôt vyzerať po liberalizácii strelných zbraní.

3. Súčasná legislatíva povoľuje držbu zbrane, ak daný uchádzač splní relevantné kritéria. Jedným z nich sú aj psychotesty. Nerobím si o nich ilúzie, ale pevne verím, že práve tieto testy už zamedzili tomu, aby sa k legálnej držbe zbrane dostal psychopat z predošlého odseku. Odmyslime si možnosť nelegálnej držby zbrane, lebo tomu sa dá predísť asi ťažko (rovnakom ako drogám a pod.). Avšak filozofia je sprísniť prístup k zbraniam a tam je matematika jasná – dôjde k zníženiu tragických udalostí.

4. Ľudia z MenejStatu.sk už roky presadzujú úplnú liberalizáciu zbraní. Ide o anarchokapitalistov (krajná forma liberalizmu), ktorí chcú zrušiť štát. Pýtam sa ich, kde je tá hranica - má mať fyzická osoba možnosť vlastniť deviatku, bazuku či jadrovú pumu? Ak sú principiálni, tak by im nemala vadiť ani tá puma. Oni sa vyhovárajú na všelijaké medzinárodné zmluvy, ktoré by mali zneužitiu jadrových zbraní zabrániť. Avšak, ak by sa vďaka liberalizácii zbraní dostali k jadrovým hlaviciam idioti ako Ahmanidežád či Kim a v priebehu pár minút spustili celosvetový jadrový konflikt, tak bude neskoro na vymáhanie zmlúv. V čase existencie jadrových zbraní už nemožno hovoriť o anarchii a rušení štátu. O tom sa mohlo uvažovať naposledy v období oštepov. V tomto sú anarchokapitalisti naivní.

5. USA. Táto krajina je považovaná za svetlý vzor nadšencov zbraní. Tie sú tu výrazne liberalizované, slúžia na ochranu jedincov a pritom Spojené štáty sa v rebríčku "murder rate" obetí strelných zbraní na 100 tis. obyvateľov nenachádzajú na popredných priečkach. Áno, lebo sa tam tam nachádzajú krajiny ako Honduras či Dominikánska republika, ktoré sú už zo svojej povahy známe nízkou vymožiteľnosťou práva (teda prejde ti tam aj vražda). Avšak v porovnaní s inými vyspelými krajinami sveta tento rebríček Spojené štáty neohrozene vedú. Keď Obama po minulej masakre na škole už zjavne naštvaný rečnil pred kamerou, že tieto jeho mediálne vystúpenia po podobných nešťastiach sa stali už rutinou, tak ho viacerí vysmievali ako socialistického slniečkára. Inokedy pri pohľade na americkú politiku viac súhlasím s republikánmi ako s demokratmi (najmä v ekonomických otázkach), ale kovbojský ideál Ameriky v podaní republikánov sa mi absolútne bridí. Psychicky labilný tínedžer bez ľahkého prístupu k zbrani je menej nebezpečný ako ten so zbraňou. Republikáni podľa môjho názoru podkopávaním Obamovej iniciatívy na sprísnenie držby zbrane škodia Amerike a bezpečnosti ich občanov.

6. Ochrana majetku. Taktiež ideál spájaný s USA – viacerí Slováci snívajú o tom, že budú môcť na svojom pozemku odstreliť zlodeja. Tu je obava podobná ako pri legalizovaní eutanázie: zneužitie. Najmä vo „vyspelých“ demokraciách ako Slovensko a v podstate celá stredná Európa si viem živo predstaviť, koľko ľudí by bolo záhadne odvlečených na cudzí pozemok a tam zastrelení ako narušitelia, ergo zlodeji.

7. Aj keby som sa vo všetkých predchádzajúcich bodoch mýlil a liberalizácia zbraní by priniesla vyzbrojené obyvateľstvo, odolné proti teroristickému útoku na koncerte, študentov s možnosťou brániť sa proti šialenému spolužiakovi či súkromný majetok ochránený pred zlodejom… Vážne nám za to stojí taký svet, kde by sme všade museli chodiť so zbraňou a byť v strehu? Naozaj by sme sa cítili bezpečnejšie a najmä slobodnejšie?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

O bezpečnosti panelákov hovorí Andrej Bartók zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.


Už ste čítali?