Kto je správny kandidát pre Senicu?

Autor: Jakub Nedoba | 6.11.2014 o 23:08 | Karma článku: 3,89 | Prečítané:  1071x

Nie, nebudem písať o sebe a ani o nikom inom. Teda aspoň nie konkrétne. Reagujem na iniciatívu SpravniKandidati.sk, ktorá vyzýva kandidátov v tohtoročných komunálnych voľbách, aby sa zaviazali sľubom deviatich opatrení pre lepšie obce a mestá na Slovensku. S radosťou som sa pod ne podpísal, lebo už niekoľko rokov cítim, že práve tieto kroky by pomohli hociktorému mestu či obci. Nejde pritom o "kuchynskú komunálnu kampaň", ktorej sme svedkami každé štyri roky. Takmer každý chce opravovať chodníky, sadiť viac zelene, budovať kvalitné škôlky, postaviť dobré športoviská či viac parkovísk... Ja sa však nechám inšpirovať výrokom Juraja Smatanu, primátorského kandidáta z Považskej Bystrice: "Už o 8 dní uvidíme, či je v našom meste viac ľudí typu "hlavne mi opravte chodník pred mojim domom", alebo ľudí typu "na to, aby boli chodníky opravené, sa musí zmeniť systém práce na meste".

Všetky opatrenia navrhnuté inštitúciami ako INEKO, INESS či Transparency International Slovensko nájdete aj s navrhnutým krokmi nájdete na linku: http://www.spravnikandidati.sk/opatrenia. Ja sa v tomto článku budem venovať štyrom, o ktorých si myslím, že ich Senica najviac potrebuje. (Napr. lepšia kontrola mestských podnikov tu naozaj nie je treba, lebo už sa všetky predali).

1. Odpolitizovanie mestských médií: Od mojich priateľov aktivistov z iných končín Slovenska viem, že tento problém je aj v iných mestách. Mestské noviny či televízia fungujú ako hlásne trúby primátorov a starostov, pritom sú financovaní výhradne z daní všetkých občanov. Inak to nie je ani s novinami Naša Senica. Pán primátor Parízek je hviezdou titulných strán každého jedného vydania. V septembri otvára na námestí hodinu tanca, v auguste si vybavuje účty s občianskymi aktivistami ohľadom kauzy BVS, v letnom júnovo-júlovom vydaní na Kunove sobáši kunovského vodníka a čáčovskú mlynárku, v májovom hostí seniorov. A dalo by sa pokračovať... Toto všetko je neustála platená kampaň primátora z peňazí občanov. Môj známy, ktorý je Parízkov sympatizant mi namietal, že s funkciou primátora ide istý honor a tak je logické, že sa o ňom píše. Avšak ja verím, že v júni a júli sa konali v Senici zaujímavejšie udalosti ako sobášenie vodníka s mlynkou. Preto som toho názoru, že ak majú byť noviny financované z mestských peňazí, tak nech fungujú len formou informačného vestníka a nie na propagáciu banalít.

2. Zapájanie občanov do rozhodovania samosprávy: Za štyri roky mojich aktivistických skúsenosti je práve toto najžalostnejšia stránka senickej samosprávy. Podľa rokovacieho poriadku môže pred senickým zastupiteľstvom prehovoriť len primátor a poslanci (zo zákona má na to právo aj poslanec NR SR). Ak chce pred zastupiteľstvom prehovoriť bežný občan, musia mu to poslanci odsúhlasiť. Ako to v praxi dopadá? Mohli sme vidieť v minuloročnej reportáži relácie Reportéri, ktorá bola o Senici. Mestskí poslanci z Parízkovho poslaneckého klubu s radosťou zobrali slovo občianskemu aktivistovi Pavlovi Kalmanovi k veci predaja akcií BVS a Parízek ešte cynicky na margo hlasovania zahlásil, že "pán Kalman nemá morálne právo" prehovoriť. Pán primátor v rámci kúzla víťaznej chvíle asi pozabudol, že poslanci hlasovali o možnosti občana prehovoriť a nie o jeho morálnom práve. Také kompetencie našťastie zastupiteľstvo nemá. Pritom napríklad v Banskej Bystrici majú je pred každým zasadnutím vymedzená polhodinka pre návrhy občanov a poslanci si ich so záujmom vypočujú. Zaveďme to aj v Senici.

3. Informovanie o rozhodovaní samosprávy: Pri možnostiach moderných digitálnych médií je tento potenciál opäť nevyužitý. Zastupiteľstvo pri každom jednom zasadnutí odsúhlasí desiatky opatrení, ale o koľkých vie občan? Schválne, urobme si krátky súkromný prieskum, poďme do mesta a spýtajme sa občanov na aspoň päť vecí, ktoré sa schválili v tomto roku na zastupiteľstve? Koľkí by vedeli odpovedať? Jeden, dvaja? A pritom chyba nie je na strane občana. Všetko je síce dostupné na úradnej tabuli pred Mestským úradom, ale kto sa tam chodí informovať? Dnes, v  21. storočí? Mestská webová stránka a facebooková fanpage sú pritom využité opäť len na propagovanie udalostí, ktoré sú nejako späté s primátorom. Využiť tieto moderné komunikačné kanály na informovanie ľudí by sa dalo celkom jednoducho - stačil úplne jednoduchý článok napísaný pútavým jazykom, ktorý by zhŕňal všetko dôležité z každého zasadnutia zastupiteľstva.

4. Informovanie o hospodárení mesta: V tomto bode nemožno odopierať súčasnému vedeniu mesta, žeby to robilo nedostatočne. Vedenie mesta síce o hospodárení informuje, ale klamlivo. V distribuovaných predvolebných materiálov sa z úst primátora Parízka dozvedáme, že Senica je konsolidované mesto, ktorého majetok rastie a dlh klesá. Realita je však taká, že Senica je podľa výsledkov ekonomického inštitútu INEKO zo 138. slovenských miest na 127. mieste v kategórii finančné zdravie. Verejný dlh máme štvrtý najvyšší na Slovensku a pritom máme druhé najvyššie dane (po bratislavskom Starom Meste). V tejto veci by mal preto "správny kandidát" predložiť materiál o pravidlách informovania o hospodárení mesta prostredníctvom internetu. Samospráva by mala informovať aj o tzv. skrytom dlhu, a výškach miezd a odmien svojich nominantov a informovať o stave všetkých bankových účtoch, vrátane bankových účtov k účelovým fondom.

Ďalších päť opatrení "správneho kandidáta" si môžete prečítať na hore uvedenom linku. Dané opatrenia by nemali chápať ako "proti niečomu", ale "za niečo". V tomto prípade by sa mestu nielenže ušetrili peniaze, zvýšila sa informovanosť a angažovanosť občanov vo veciach verejných, ale konečne by sa samospráva posnula do moderného veku 21. storočia.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

O bezpečnosti panelákov hovorí Andrej Bartók zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.


Už ste čítali?