Senica – koho volím v sobotu?

Autor: Jakub Nedoba | 6.11.2013 o 10:56 | (upravené 6.11.2013 o 11:14) Karma článku: 4,77 | Prečítané:  937x

Krajské voľby  sú špecifické. Spolu s eurovoľbami sa môžu pochváliť najnižšou účasťou voličov, keďže problémom samosprávnych krajov (VÚC) sa média venujú len minimálne. Práve média sú ešte stále považované za strážcov demokracie, no pri ich nečinnosti je demokracia v krajoch nestrážená a ľudia zvolení minimom voličov sa môžu 4 roky nepozorovane venovať korupcii. Neinformovaní voliči sami nevedia, aké kompetencie kraje vlastne majú a preto aj tieto voľby zľahčujú a ignorujú. Ak však budete najbližšie nadávať na nekvalitné medzimestské cesty (2. a 3. triedy), na prímestskú autobusovú dopravu, na fungovanie stredných škôl, kultúrnych zariadení či prerozdeľovanie financií z eurofondov – tak vedzte, že toto všetko má kraj v kompetencii (nejde teda o málo).

Trnavský kraj má vo svojom zastupiteľstve 40 poslancov, z čoho 5 je zo senického obvodu. Výber zo súčasnej ponuky 19tich kandidátov považujem za úbohý, avšak minimálne dvaja mi stáli za to, aby som napísal tento článok a verejne ich podporil.  Robím tak napriek tomu, že ja som liberál a oni dvaja sú konzervatívci a praktizujúci kresťania. Spomínaní dvaja kandidáti sú Roman SovaVladimír Jan Kružík.

Ja ako liberál by som vo „veľkých voľbách" nikdy nevolil konzervatívcov a kresťanské strany. So spomínanými pánmi sa určite nezhodnem v názore na homosexuálov, interrupcie či ľahké drogy. Avšak o to v krajských voľbách ani nejde. Kraje nemôžu meniť zákony týkajúce sa vymenovaných tém, avšak disponujú obrovskými finančnými prostriedkami, ktoré sú už teraz premrhávané a často aj rozkrádané. Preto je nesmierne dôležité, aby v krajoch sedeli slušní a poctiví ľudia, ktorí budú bojovať proti korupcii. Páni Sova a Kružík takými budú, lebo už za nimi stoja výsledky.

Roman Sova je poslancom Mestského zastupiteľstva v Senici. Stal sa tu nástupcom Antona Cibulu, ktorí tragicky zahynul pri autonehode pred 2 rokmi. Nahradiť ho bola neľahká úloha, keďže Anton Cibula bol v zastupiteľstve roky zvrhlo zosmiešňovaný primátorom a jeho spriaznenými poslancami. Napriek tomu sa snažil chrániť Senicu pred mnohými zámermi primátora. Poslednou kauzou bol predaj senických akcií BVS. Roman Sova po Cibulovom úmrtí túto tému prevzal. Takisto bojoval proti fabrike na spracovanie v plastov, ako ekonóm sa vyjadroval k rozpočtu mesta, bol proti zvyšovaniu dane z nehnuteľností pre fyzické osoby. Dodávam, že pána Sovu osobne nepoznám, dokonca som sa s ním nikdy osobne nerozprával.

Vladimír Jan Kružík - tohto pána už osobne poznám, hoci som sa s nim stretol práve vďaka aktivistickým podujatiam. Pán Kružík sa zúčastnil na pietnej akcie za vyrúbané stromy na senickom námestí. Takisto sa na rozdiel od mnohých iných nebál podpísať petíciu proti predaju senických akcií BVS. Nemôže sa pochváliť toľkými zásluhami ako pán Sova, avšak najmä preto, že oproti nemu je o generáciu mladší a nebol doteraz zvolený do žiadnej funkcie. Aj keď sa na Facebooku často nezhodneme v liberálno-konzervatívnych diskusiách, verím, že bude post poslanca Trnavského kraja zastávať čestne :)

Keďže voliť môžeme až piatich poslancov, ostávajú mi tri mená. Avšak nikto iný mi nestál za to, aby som ho verejne podporil, lebo nemá za sebou také výsledky ako hore uvedení páni. Napriek tomu do urny hodím 5 mien, keďže nechcem, aby môj hlas prepadol. Koho budete voliť vy, nechám na vašom uvážení. Avšak, poďte k voľbám, nejde o málo...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

O bezpečnosti panelákov hovorí Andrej Bartók zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.

KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Johnson vyrazil dych

Tvrdá práca premiéra ešte len čaká.


Už ste čítali?