Nie sme SaS-kári, ani SIS-kári, pán Parízek!

Autor: Jakub Nedoba | 29.6.2011 o 22:04 | (upravené 29.6.2011 o 22:58) Karma článku: 11,19 | Prečítané:  2575x

Včera, na pravé poludnie, sa na oficiálnej stránke Mesta Senica objavil text primátora Parízka, v ktorom vyjadruje pobúrenie nad letákmi občianskych aktivistov vzťahujúcich sa k predaju akcií BVS a takisto k protestu prokuratúry, ktorá tento predaj označila za protizákonný. Bola by to celkom bezvýznamná správa, keby ostala len na mestskom portáli, avšak dnes o pobúrení primátora informovala aj internetová stránka denníka SME, kde sa tento článok dostal na titulnú stranu.

SIS-kári len v niečej fantáziíSIS-kári len v niečej fantázií

Pán primátor už po X-tý raz použil ten istý argument a to, že sa nejedná o občianskych aktivistov, ale že "pod takýmto názvom sa skrývajú neúspešní lídri a prívrženci strany SaS, dezinformujú a klamú   občanov mesta o procese odpredaja akcií BVS, poškodzujú dobré meno mesta Senica, poslaneckého zboru a jej predstaviteľov". Už v minulosti bolo pánu primátorovi objasnené, že občianski aktivisti z vyše 95-tich percent nie sú členmi, ani sympatizantmi strany SaS. Pôvodný otvorený list poslancom MsZ z februára tohto roka podpísali ľudia naprieč celým politickým spektrom, teda aj sympatizanti Smeru, KDH, či iných strán. Dokonca pani Bobeková, ktorá vystupovala na dvoch tlačových konferenciách vzťahujúcich sa k predaju akcií BVS, vás v otvorenom liste (adresovaného vám - doručeného priamo na MsÚ !!!) z marca tohto roku (str. 1, str.2) ubezpečila, že je dlhoročnou sympatizantkou Smeru-SD. Proti predaju akcií BVS ostro vystupovali aj poslanci MsZ za KDH, najmä pán Sova, ale aj zosnulý pán Cibula. Nakoľko o všetkých spomenutých okolnostiach pán primátor dobre vie, logicky mi z toho vyplýva, že celkom vedome klame a vymýšľa si pseudoargumenty, keďže predaj akcií BVS sa nijakým spôsobom ospravedlniť nedá. A niečo k tej straníckej príslušnosti - pán primátor Parízek už za svoju politickú kariéru kandidoval s podporou mnohých strán, či už to bola Demokratická strana, SDKÚ, ANO, Smer, v parlamentných voľbách Nová demokracia ... A tak strana SaS ostáva snáď poslednou relevantnou stranou, ktorá mu ešte nevyjadrila podporu a preto mu asi leží v žalúdku.

Pán Primátor ďalej napísal: "Okresná prokuratúra síce dala protest prokurátora proti uzneseniu Mestského zastupiteľstva v Senici, ktorým bol schválený odpredaj akcií BVS mestu Skalica, ale nie je v jej kompetencii rozhodnúť o zrušení tohto uznesenia  ani o tom, že boli predané protizákonne a výrazne pod cenu." S tým sa dá iba súhlasiť, ale občianski aktivisti nikde nepovedali, ani nenapísali, že prokuratúra rozhoduje o vine a treste, nakoľko to spadá do kompetencií súdu. Občianski aktivisti iba citovali konštatovanie okresnej prokurátorky, ktorá vo svojom proteste napísala, že "uznesením mestského zastupiteľstva č. 30 bol porušený zákon". Pán primátor dáva výrok prokurátorky na úroveň ledajakého podnikového právnička, avšak okresný prokurátor zastupuje štát a protest prokurátora je úradné rozhodnutie! Ak MsZ v Senici nevyhovie protestu prokurátora, celý prípad skončí s najväčšou pravdepodobnosťou na súde. Vy sa vyjadrujete v tom zmysle, že nechať rozhodovanie na súd je OK. Mne to však nepríde celkom košér... 

Pán primátor ešte píše: "Mesto Senica  n e o d p r e d a l o  a k c i e   BVS, ako tvrdia občianski aktivisti, ale MsZ len prijalo uznesenie o odpredaji akcií , tak  ako to urobilo takmer 50 obcí a miest od roku 2005, ktoré odpredávali svoje akcie postupne od 3,25 € až poklesli na 1,859 € za akciu".

Tu niet čo komentovať, prikladám iba odkaz na poslednú stranu protestu okresnej prokurátorky, čítajte prvý vyznačený odstavec. 

Aby som sa ešte vrátil k samotnému predaju akcií. Mesto Senica odsúhlasilo predaj akcií v trhovej hodnote 44,84 € za akciu  za kúpnu cenu len 2 € za akciu. Celkovo teda predá majetok v hodnote 10,68 milióna € za 476 tisíc €. Argument pána primátora v prospech predaja je ten, že za podobnú cenu predalo akcie aj ďalších 50 obcí.  Ak rozmýšľam nad jediným pádnym dôvodom, prečo predať akcie tak rýchlo a tak lacno, je to zlá finančná situácia mesta, keď správy z radnice hovoria o tom, že mesto stopne peniaze pre športovcov. Prirovnajme si to k situácií z bežného života. Vlastníte auto v hodnote 15 000 € (povedzme, že Renault Mégane). Avšak, takisto ste aj veľmi zadlžený a veritelia od vás žiadajú splácanie záväzkov. Sused za vami príde s ponukou, že od vás kúpi váš Mégane za 670 €. Zobrali by ste takú ponuku? Na koľko by vám tieto financie vystačili? Sotva na mesiac... Ale vy by ste sa nenávratne zbavili možno svojho najcennejšieho majetku (a je jedno, či je rovnako zadlžených 50 ďalších susedov). Rozdiel je iba v tom, že hodnota auta bude časom klesať, ale hodnota akcií podniku, ktorý je každoročne v obrovskom zisku, bude rásť...

Takže ešte raz, pán primátor. Nie sme žiadni SaS-kári, ani SIS-kári (ako ste nás v minulosti nazvali). Nie vždy, keď sa niekto postaví proti arogancii politickej moci, sú v tom peniaze, alebo politický vplyv. Naše názory a postoje nie sú na predaj, aj keď chápem, že vám sa tomu ťažko verí... A preto budeme zajtra, t.j. štvrtok 30.6., o 14:30 protestovať pred MsÚ v Senici.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

O bezpečnosti panelákov hovorí Andrej Bartók zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.


Už ste čítali?