Vedenie Senice sa vysmialo verejnosti

Autor: Jakub Nedoba | 18.2.2011 o 12:38 | (upravené 20.2.2011 o 22:18) Karma článku: 8,15 | Prečítané:  2428x

Beňa, Wágnerová, Béreš, Švec, Pastucha, Blaško, Timeková, Hutta, Krajčovič, Mikula, Gembeš, Miča, Krajči, Kaščák, Krčmáriková. To sú mená poslancov, ktorí odklepli návrh primátora Parízka na predaj senických akcií BVS a vďaka ktorým môžeme hovoriť o týchto akciách v minulom čase. Bol to náročný týždeň, plný emócií. V pondelok sa uskutočnila televízna debata, v utorok verejné zhromaždenie obyvateľov mesta a vo štvrtok pokračovalo prerušené Mestské zastupiteľstvo. Ostatný týždeň popíšem v tomto článku retrospektívne a tak začnem včerajším zastupiteľstvom, keďže malo možnosť sa ho zúčastniť najmenej ľudí z verejnosti.

Hlasovali za predaj akcií BVSHlasovali za predaj akcií BVSRavando Mexa

Predaj odhlasovaný, hanba SDKÚ

Uspávacia taktika pánu primátorovi vyšla a keď na 1. riadne zasadnutie MsZ pred týždňom prišlo vyše 60 nespokojných ľudí, včera, na pokračovaní tohto zasadnutia, ich prišiel len zlomok. Napriek tomu, že pán primátor týždňovým neustálym prepieraním tejto témy unavil verejnosť, ktorá bola inak minulý týždeň vybičovaná letákmi a Facebookom, verejnú mienku nedokázal nakloniť na svoju stranu. Tá bola podľa mojich neskromných odhadov 80% na strane nepredania akcií. Ak by si niekto myslel, že verejnosť je zmanipulovaná a do navrhovaného obchodu sa nerozumie, je na veľkom omyle. Kto nemal o detailoch tohto obchodu ani šajnu boli práve niektorí poslanci MsZ, ako napr. pani Krčmáriková, ktorá sa prísediaceho kolegu tesne pred hlasovaním pýtala: "Tak vyplácali sa tie dividendy ?". Avšak, z verejnosti som bol príjemne prekvapený, napr. ľudia, ktorí sa zúčastnili verejného zhromaždenia, si problematiku riadne naštudovali v médiách a tak mal primátor dočinenia s rovnocennými partnermi.

Avšak k samotnému hlasovaniu: Napriek celkom jasnej verejnej mienke sa pán primátor rozhodol prostredníctvom svojho poslaneckého klubu a dvoch poslancov za SDKÚ napľuť verejnosti do tváre. A bol to pľuvanec s poriadnym hlienom. Ako jediný proti predaju akcií vystúpil poslanecký klub KDH a to menovite: Cibula, Sova, Vyletelová, Halašová, Žúrek, Blažeková. Prekvapivo sa zdržal Branislav Grimm. Hlasovania sa nezúčastnil pán Lidaj, inak vždy lojálny primátorovi, ktorý si takto robí zadné vrátka k jeho budúcej primátorskej kandidatúre. Všetci sme boli zvedavý na počínanie 3-členného poslaneckého klubu SDKÚ. Pani Moravanská sa zo zasadnutia ospravedlnila s tým, že má chrípku. Akokoľvek sa to môže zdať podozrivé, ku cti jej slúži to, že svoj zámer hlasovať proti predaju prezentovala verejne a takisto, pred týždňom hlasovala proti zmluvám s Plast energy. Avšak, jej stranícki kolegovia Švec a Mikula toľko chochmesu nemali. Najskôr pán Švec podal návrh, aby sa o predaji akcií konalo referendum, lebo podľa jeho slov poslanci MsZ nie sú oprávnení hlasovať v tejto veci. Avšak, ani to mu po zamietnutí jeho návrhu nebránilo hlasovať za predaj akcií. Rovnako sa zachoval aj pán Mikula, ktorí si na záver zasadnutia neodpustil drobné teátro (asi choroba z povolania), keď ocenil prítomnosť hostí a jej záujem o dianie v meste a činnosť MsZ, a zároveň vyzval, aby sa tak dialo každé jedno zasadanie, lebo to je pre občanov česť a povinnosť(!!!). No neviem pán poslanec, hovorí sa tomu zastupiteľská demokracia - ľudia vám dali vo voľbách dôveru, že budete rozhodovať v ich prospech, podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia. Prečo by pre nich malo byť povinnosťou vás každý jedenkrát kontrolovať, ako malých chlapcov ? Pán poslanec, vy si beriete do úst slovo česť ? Viete, čo to vôbec znamená ?

Ako pán primátor s každým súhlasil

Na utorňajšom verejnom zhromaždení  v Dome kultúry sa podľa prezenčnej listiny zúčastnilo niečo vyše 100 ľudí, avšak nie každý bol ochotný sa zapísať, podľa našich odhadov mohlo prísť cca 200 zvedavých obyvateľov. Tí sa chceli od pána primátora dozvedieť, prečo vlastne predáva akcie BVS, navyše tak hlboko pod cenu. Program zhromaždenia nám vopred nebol jasný, keďže sme vedeli, že pozvaní sú aj zástupcovia BVS, tak sme očakávali minimálne dvojhodinovú prednášku o tvrdosti vody v záhorskej oblasti a podobných nepodstatných hlúpostiach. Aj by sa tak pravdepodobne stalo, keď by po úvodnom 5-minutovom predkrme pána Procházku (zástupcu BVS) nevystúpil občiansky aktivista Jozef Rajnoha, ktorý si spolu s mikrofónom vzal aj slovo a vyzval pána primátora, aby sme sa bavili o podstatných veciach, kvôli ktorým sem prišli všetci ľudia, t.j. predaj akcií BVS. Pán primátor s úsmevom na perách pánu Rajnohovi odvetil, že pán Procházka povie 3 minúty niečo k vodnej sieti na Záhorí a hneď prídu na rad otázky ľudí. Aj by sme pánu primátorovi uverili, keby vedľa neho nesedeli ďalší dvaja zástupcovia BVS - to na plánované 3 minúty nevyzeralo. Avšak, pod tlakom verejnosti sa začalo živo diskutovať, čo si Senica nepamätá. Pán primátor dal každému jednému divákovi za pravdu, avšak napriek tomu bol za predaj akcií, keďže naďalej strašil možno stratou hodnoty akcií. Na to som reagoval niekoľkými otázkami ja sám, keď mi pán primátor dal takisto za pravdu, keď dokonca svojim obligátnym "Súhlasím" reagoval aj na moju pripomienku, že o akcie má záujem Ivan Kmotrík. Avšak, naďalej strašil tým, že BVS bude finančne vyciciavaná svojou dcérou Infra services a tak akcie BVS budú klesať. Nikto zo zúčastnených nepochyboval o tom, že pán Kmotrík nie je taký hlúpy, aby mal záujem o akcie, ktorých hodnota bude klesať ...

Nudná TV Sen

V úvodný deň tohto pracovného týždňa sa v TV Sen uskutočnila televízna debata medzi primátormi Parízkom a Chovancom (Skalica) na strane "za predaj akcií" a občianskym aktivistom Pavlom Kalmanom a poslankyňou MsZ za KDH Ľubicou Vyletelovou na strane "proti predaju akcií". Bola to nevídaná udalosť, keď primátor Parízek išiel po prvý raz za svoje 12-ročné úradovanie do živej televíznej diskusie s názorovým oponentom (situácia bola o to pikantnejšia, keďže Pavol Kalman bol najsilnejším protikandidátom Parízka v nedávnych komunálnych voľbách). Túto skutočnosť Parízek využil, ktorý všetkých občianskych aktivistov vystupujúcich proti predaju akcií označil za SaS-károv, ktorí sú frustrovaní z komunálnych volieb. Primátor tak vedome klamal, keďže sám dobre vie, že jediným aktivistom, ktorí je členom SaS, je Pavol Kalman. Alebo nám chce snáď nahovoriť, že dôchodcovia prítomní na 1. zasadnutí MsZ sú členmi liberálnej SaS ? Mohla to byť senická televízna udalosť desaťročia, keby sa jej moderátor Príkopa chopil so všetkou cťou, no napriek tomu sa držala strana primátorom a uspávali sa hady. Keď sa po cca trištvrte hodine primátorských monológov konečne dostal k slovu Pavol Kalman, oči klipkali aj najvytrvalejšiemu divákovi - tí menej trpezliví už dávno prepli na Panelák, alebo iné skvosty.  Páni primátori argumentovali regionálnym záujmom Záhoria, keďže potrebujú získať 10% podiel, aby mali 2 stoličky v dozornej rade BVS. Na otázky Pavla Kalmana, prečo sa to radšej nerieši cez splnomocnenia a kto nám zabezpečí, že Skalica bude rozhodovať v záujme Senice, reagoval pán Parízek tým, že všetky predošlé pokusy o rôzne dohody a splnomocnenia nefungovali (predaj je teda nevyhnutný) a pán Chovanec dal jedinú záruku konštatovaním, že kým je on primátorom Skalice, tá bude rozhodovať aj v záujme Senice. Hlavou mi vŕta otázka, že keď sa nedalo na ostatné obce spoľahnúť pri nevinnom a jednorazovom splnomocnení, či sa dá na nich spoľahnúť pri predaji akcií, keď už cesty nie je späť ?

Buď jak buď, akcie BVS sú predané, verejnosť vysmiata a ponížená a Skalica si môže prostredníctvom primátora Chovanca medliť ruky. Avšak, boj nie je celkom prehraný, predaj môže ešte zamietnuť Dozorná rada BVS, alebo prokuratúra, ktorá dnes obdržala podnet na preskúmanie zákonnosti predaja akcií od Pavla Kalmana.

1. riadne zasadnutie MsZ končil pán Sova so slovami: " Skalica k nám bude voziť plastový odpad a my jej dávame za to našu VODU !"

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kedy sa dostanete na rad? Zverejnili podrobnosti očkovacej stratégie

Mladší ako 45 rokov sa dostanú na rad ako poslední.

Komentár Petra Schutza

Na vaše prianie, madam

Opäť sa bude aj Kremeľ otriasať. Nie obavami, ale rehotom Putina.


Už ste čítali?