Boj o senickú vodu nekončí, uvidí sa vo štvrtok 17.2.

Autor: Jakub Nedoba | 11.2.2011 o 21:08 | (upravené 11.2.2011 o 21:25) Karma článku: 6,33 | Prečítané:  1454x

Včera, t.j. štvrtok 10. februára, sa uskutočnilo 1. riadne zasadanie Mestského zastupiteľstva Senica, s ktorým bol spojený aj protest občianskych aktivistov. Tí pôvodne nesúhlasili s predajom akcií Bratislavskej vodárenskej spoločnosti, avšak dva dni pred zastupiteľstvom vyplával na povrch najnovší počin vedenia mesta - zmluvy so spoločnosťou Plast energy, ktorá má (a aj bude) v Senici recyklovať plastové fľaše, či obdobné materiály. O proteste bola prostredníctvom Facebooku informovaná vyše tisícka ľudí, sedemtisíc letákov bolo roznesených do schránok po celej Senici. Nakoniec sa protestu zúčastnilo cca 60 ľudí - bolo by sa ich zúčastnilo aj viac, ale viacerí dostali mylnú informáciu, že majú prísť pred budovu MsÚ, pričom dejiskom protestu bola priamo veľká zasadačka vnútri MsÚ, kde sa zastupiteľstvo konalo. Keďže na Facebooku som na to zabudol - týmto článkom ďakujem všetkým zúčastneným, najmä tým, ktorí vydržali dokonca, ale nečudujem sa ani tým ľuďom, čo po polovici zastupiteľstva odišli.

Transparenty pred MsÚ SenicaTransparenty pred MsÚ SenicaRavando Mexa

Napriek tomu, že sa najmä primátor, ale aj ľudia okolo neho chceli hrať na demokraciu a vytvoriť dojem, že im ide o verejný záujem, posmešné úškľabky a slová niektorých z nich (Parízek, Hutta, Lidaj) vrátili prítomných hostí do reality - vedenie mesta ich má za blbcov. Korunu všetkému nasadili zástupcovia spoločnosti Plast energy, ktorým bolo takisto dovolené sa vysmiať aktivistom do očí. Čiže,  množstvo prítomných médií (Slovenský rozhlas, SME, zástupca SITA, ...) a ich fotografov síce na chvíľu znervóznilo zainteresovaných poslancov, ale nezabránilo im šarádu dohrať dokonca. Po úvodnej nudnej asi hodine a pól rokovania prišiel na rad bod, ktorý konečne rozvíril vášne u prítomných hostí - aktivistoch (ktorí však primárne prišli kvôli predaju akcií BVS). V tomto prípade ide o maximálne podozrivý obchod, keď sa mesto zaviaže vybudovať fabriku na spracovanie plastových fliaš v hodnote 10 mil. € (prostredníctvom eurofondov) a následne ju predá spoločnosti Plast energy za približne desatinu ! Navyše, riziká bude znášať naďalej mesto. Preto aktivisti tento obchod právom nazvali tunelom.

Rozprava o tomto bode sa síce natiahla na jednu hodinu, ale bola maximálne absurdná. Prvým tragikomickým momentom bol pohľad na mnohých "koaličných" poslancov, ktorí celkom zrejme nemali ani šajnu, o čom sa ide hlasovať. Druhým momentom bola reakcia na otázku poslanca za KDH, pána Sovu, keď sa ten zaujímal, prečo v tomto prípade ide o osobitný zreteľ. Otázku síce adresoval vedeniu štatutárovi mesta, avšak obchod miesto neho obhajoval právny zástupca Plastu energy ! Pritom, že mesto a súkromná spoločnosť, ktoré sa navyše nachádzajú na opačných stranách kontraktu, majú rozdielne záujmy je jasné aj malému dieťaťu. Pán primátor sa vyjadril takto: " Pre niekoho to môže byť šok, je tu 10 miliónov €, ktoré nám niekto dá a my to ideme za desatinu predať. Za milión eur. Ale je to s tým, aby sme my nemali žiadne riziko. Pre nás je snaha, aby to bola nulová ekonomická varianta. Každý si tam môže vysvetľovať čo chce".

Napriek jasným argumentom poslancov za KDH proti zmluvám s Plast energy bol predaj fabriky schválený poslušným "spoločným" poslaneckým klubom + jedným poslancom za SDKÚ. Aby sme nerobili hon na čarodejnice, tak si ich môžeme všetkých vymenovať - poslanci: Beňa, Wágnerová, Béreš, Pastucha, Blaško, Timeková, Hutta, Krištofová, Krajčovič, Mikula, Lidaj, Gembeš, Miča, Krajči, Grimm, Kaščák, Krčmáriková. Najmä postoj pána poslanca Mikulu za SDKÚ je poburujúci, keďže za tento návrh hlasoval ako jediný z koalície Nová Senica, za čo si vyslúžil rozčarovanie svojich straníckych kolegov v SDKÚ. Nepochopiteľný je postoj aj senických "Zelených", najmä pani Krištofovej, ktorá na Facebooku kritizuje viaceré veci, za ktoré napokon hlasuje na samotnom zastupiteľstve. Čiže, zelené srdce ustúpilo, a na rad prišla obhajoba obrovskej fabriky na spracovanie plastu tepelnou metódou.

Čerešničkou na torte malo byť hlasovanie o odpredaji akcií BVS mestu Skalica, kvôli čomu prišli všetci zúčastnení hostia, ako aj média.  Avšak, pán primátor nezaprel v sebe skúseného stratéga a politika, keď vytušil, že jeho poslušný poslanecký klub má plne gate a s najväčšou pravdepodobnosťou predaj akcií neodhlasuje, navrhol zastupiteľstvo prerušiť a zvolať verejnú diskusiu. Avšak, ešte predtým si stihol na pomoc prizvať zástupcu primátora mesta Skalica, pána Baráta. Ten sa vysmial aktivistom, ktorí hovorili o trhovej cene 53 € za jednu akciu. Trhovú cenu vraj podľa neho určuje dopyt a ponuka, z ktorého mala vzísť nehorázna ponuka 2 € za akciu zo strany Skalice. Vyvrátiť toto zavádzanie sa dá jednoducho - v tomto prípade nešlo o žiaden dopyt a ponuku, keďže nebola vyhlásená verejná súťaž, ale miesto toho Senica prijala prvú ponuku, ktorá prišla. Čiže podľa Barátových zákonov fungovania trhu by cenu akcií určoval dopyt a ponuka aj vtedy, keby Skalica ponúkla trebárs 10 centov, ale to by bolo obom aktérom asi trápne.

Zavádzal aj primátor Parízek, ktorí sa snažil do úst aktivistov vložiť argument, že im obchod vadí z dôvodu rivality medzi Senicou a Skalicou. Samozrejme, dôvod protestu aktivistov nebol takýto detinský a primitívny, im išlo hlavne o to, že trhová hodnota akcií je 12 mil. € a mesto Senica ich chce predať za 476 tisíc € ! Aktivistom je totiž nad slnko jasné, že akcie nepoputujú do rúk mesta Skalica, ktoré samé nemá na ne peniaze, ale do rúk jej potenciálneho ručiteľa - spoločnosti Grafobal. Podobná špekulácia sa udiala aj v Českej republike, kde sa akcie vodárenských spoločnosti predávali 200 Kč za kus, pričom trhová hodnota bola 2000 Kč. Takto na tom zarobila spoločnosť Penta vyše 4,3 mld. Kč !!! Parízek ďalej zavádzal, keď hovoril o tom, že akcie musíme predať teraz, kým je o ne vôbec nejaký záujem - a kým sa nevytvorí majoritný akcionár s 51-percentým podielom (asi zabudol, že taký už dávno existuje). Situáciu prirovnal k jeho investícií do akcií VSŽ, ktoré majú momentálne nulovú hodnotu. Avšak, zabudol vysvetliť, že ak nadpolovičný podiel bude mať v ruke súkromný investor, ktorý zmení stanovy tak, že sa budú akcionárom vyplácať dividendy (a to nielen majoritným, ale aj minoritným - teda aj Senici), tak hodnota našich akcií stúpne niekoľkonásobne !

Napriek všetkému sa však primátor chce hrať na demokraciu ďalej a tak na utorok (15.2.2011) zvolal do tanečnej sály Domu kultúry Zhromaždenie obyvateľov mesta, kde má mať každý rovnaké slovo - primátor, poslanci, aktivisti. Takisto, pozval na televíznu diskusiu Pavla Kalmana, ktorá sa má uskutočniť v priamom prenose v pondelok o 20:00 v TV Sen. To najdôležitejšie - o akciách BVS sa má hlasovať vo štvrtok (17.2.) na pokračovaní prerušeného zastupiteľstva. Čiže, náš boj nekončí. Príďte nám pomôcť ako v utorok do Domu kultúry, tak najmä do veľkej zasadačky MsÚ vo štvrtok a pokúsme sa spoločnými silami zabrániť tomuto škandalóznemu predaju.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

O bezpečnosti panelákov hovorí Andrej Bartók zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.


Už ste čítali?