Obyvatelia Senice bojujú za svoju vodu

Autor: Jakub Nedoba | 6.2.2011 o 11:13 | (upravené 6.2.2011 o 11:29) Karma článku: 7,01 | Prečítané:  1546x

Dňa 10. februára 2011, t.j. budúci štvrtok sa uskutoční protestná akcia občanov mesta Senica proti predaju  238 181 akcií Bratislavskej vodárenskej spoločnosti (BVS) mestu Skalica. Občania sa takisto budú snažiť apelovať na svojich poslancov (na poslancov za ich obvod), aby na zasadnutí Mestského zastupiteľstva, ktoré sa koná v ten deň, hlasovali proti tomuto predaju. Mesto Senica je neskutočne zadlžené (pred novembrovými komunálnymi voľbami sa brali úvery na hlúposti, ako Dračie lode) a jedinou možnosťou ako zvýšiť príjmovú časť mestského rozpočtu je predaj majetku. Z toho dôvodu sa zdá, že predaj akcií BVS je rozumná a v podstate nevyhnutná záležitosť, avšak nie za okolností, keď si mesto za ne pýta 476 tisíc eur, a trhová hodnota akcií je vyše 12 miliónov eur !!! (podľa časopisu .týždeň je celková hodnota Bratislavskej vodárenskej spoločnosti 430 miliónov eur, z čoho je vypočítaný vlastnícky podiel Senice).

Keď sme ako iniciátori protestnej akcie spustili facebookovskú udalosť, či aktivitu na blogoch, protiargumenty voči našej iniciatíve boli asi takéto: predajme to teraz, kým je ešte o akcie záujem, lebo keby sme to chceli predať o 5 rokov, ponuka by bola nižšia, čiže v podstate môžeme byť radi aj za súčasnú ponuku. Odpovedať na tento nezmysel sa dá dvojako: voda je strategická surovina, ktorej cena pre jej všestranné využitie bude  v budúcnosti prirodzene rásť a teda budú rásť aj zisky (a hodnota) BVS. Druhou odpoveďou sú súčasné vlastnícke pomery BVS. Spoločnosť dodáva vodu v Bratislave a okolí, pri Trnave a na Záhorí. Podľa súčasných stanov majiteľom akcií nemôže byť žiadna fyzická, ani právnická osoba, čiže podiel majú rozdelené samosprávy - majoritným akcionárom je mesto Bratislava so 60-percentným podielom. BVS pravidelne dosahuje zisk, ale podľa dohody valného zhromaždenia sa nevyplácajú dividendy, keď sa zisk naďalej preinvestuje vnútri samotnej spoločnosti. Čiže, za súčasných okolností, keď môže mesto Senica predať svoj podiel iba inému mestu, ktoré zo zisku spoločnosti aj tak nič neuvidí nemôžeme očakávať, že dostaneme nejakú závratnú ponuku. Avšak to nič nemení na fakte, že trhová hodnota celej spoločnosti je taká, aká je, a cena navrhnutá primátorom Parízkom je 11,5 milióna pod cenu !!!

Z toho, čo som napísal v predošlom odstavci je jasné, že akcie podniku, ktoré môže vlastniť iba samospráva, ktorá z jeho vlastníctva nič nemá, sa nedajú predať za vysokú cenu. No vývoj posledných dní ukázal, že majoritný akcionár - mesto Bratislava pripravoval kvázi privatizáciu spoločnosti, keď by sa jej akcie mohli dostať do súkromných rúk. Tým by sa cena aj senických akcií závratne zvýšila, keďže súkromný majiteľ akcií by mohol ich vlastníctvo užívať v plnej miere. Samotná "privatizácia" akcií sa však začala pripravovať pokútnym spôsobom, vďaka čomu začala generálna prokuratúra trestné stíhanie exprimátora Bratislavy Andreja Ďurkovského. Privatizácia sa chystá postupným spôsobom, keď budú akcie skupované súkromným vlastníkom po častiach a teda za "súčasnej situácie", keď ich dostane výrazne pod cenu. Tak by to pokračovalo až do momentu, keď by sa ten súkromník naraz stal majoritným akcionárom a podmienky by sa výrazne zmenili. Tento človek by na celom obchode výrazne zarobil a samosprávy, naopak, prerobili. A aby sme nehovorili o nejakom potenciálnom súkromnom vlastníkovi v neurčitosti, takmer vo všetkých prípadoch sa spomína právnická osoba Skalické vodárne a kanalizácie, ktoré sú v portfóliu Grafobalu). Ich majiteľ v súčasnosti môže poriadnou obklukou získať vyše 8 % akcií mesta Skalica a spolu s akciami Senice by mal vyše 10-percentný podiel, čo by výrazne zmenilo jeho pozíciu v predstavenstve spoločnosti. Predaj akcií BVS je a priori podozrivý, lebo všade, kde sa o ňom čo i len uvažovalo (či už v Bratislave, alebo v Skalici), ho sprevádzalo množstvo škandálov.

Čiže prečo majú prísť obyvatelia Senice vo štvrtok pred Mestský úrad ? Primátor mesta navrhol cenu za predaj jednej akcie 2 €, pričom je preukázateľne, že reálna hodnota tejto akcie je 49 € ! Chystá sa predať posledný bonitný majetok mesta - po predaji akcií BVS už mestu neostane nič rentabilné, akurát nejaké pozemky, o ktoré nemá nikto roky záujem. Predaj akcií BVS by bol zároveň predajom historicky najväčším obchodom mesta ! Mesto Senica by tak prerobilo 11,5 milióna € a každý jeden obyvateľ by prišiel o 608 € ! Ak "sme mesto s dobrou ekonomikou a spoločenským štandardom", prečo musíme predať posledný hodnotný majetok ? (cit. Ľ. Parízek, Naša Senica 11/12/2010, s.5). Prečo by na neschopnosť hospodárenia vedenia mesta mal doplácať každý jeden občan Senice ? Prečo mesto namiesto rozpredávania majetku radšej nešetrí ? Nie sme a priori proti predaju akcií BVS, ale nie za súčasných podmienok - dnes je celkom jasné, že spoločnosť bude sprivatizovaná a jej akcie nadobudnú niekoľkonásobne vyššiu hodnotu. Čiže predať - ale tak a v takom čase, aby mali z predaja akcií úžitok Seničania a nie niekto iný! Inak cena vodného a stočného porastie ešte rýchlejšie, ako sa počíta ...

 Vo štvrtok o 15:00 potrebujeme vašu podporu - pridať sa do skupiny na Facebooku nestačí ! Príďte spolu s nami apelovať na poslancov MsZ Senica, keďže oni jediní môžu zastaviť tento škandalózny podvod na občanov mesta. Príďte povedať primátorovi mesta, že sa nenecháte po druhý raz oklamať, ako sa stalo pri Technických službách !

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

O bezpečnosti panelákov hovorí Andrej Bartók zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.


Už ste čítali?