Ako sa v Senici diskusia nenosila

Autor: Jakub Nedoba | 24.11.2010 o 22:59 | (upravené 25.11.2010 o 21:29) Karma článku: 7,08 | Prečítané:  1622x

Na Facebooku som ľuďom sľúbil, že v stredu večer napíšem posledný článok k voľbám. Lebo vo štvrtok ráno začína moratórium (aj na blogu SME). Určite som vopred nemal v hlave text článku, ktorý práve čítate. Ani jeden z mojich troch príspevkov k voľbám v Senici nebol samoúčelný, že hurá, idem komentovať politiku, lebo sa mi chce. Bral som to ako občiansku iniciatívu, že ja musím povedať niečo, o čom vedia mnohí, len to nechcú povedať nahlas (alebo sa to boja povedať). Práve strach bol najčastejšia emócia, ktorú som postrehol v súvislosti so senickými voľbami. Keď som založil na Facebooku skupinu "Nevolím Ľubomíra Parízka za primátora mesta Senice", za prvý týždeň sa mi tam pridalo pár ľudí. Ostatní mi písali podporné maily, avšak do skupiny sa nepridali ... Lebo nechceli byť na očiach ... Postupom času, keď sa skupina plnila, tak sa začali pridávať aj ďalší, lebo medzi stovkou ľudí už nie sú takí viditeľní, ako medzi desiatkou (teraz je to už utešená štvorstovka). A keď som začal hovoriť nahlas ja, tak začali hovoriť aj ostatní.

Čokoľvek, len nie diskusia !Čokoľvek, len nie diskusia !

Napriek tomu som si tému na dnešný článok šetril a čakal som na celotýždenný vývoj. Navzdory pozitívnym emóciám z prebudenia mnohých Seničanov sa nemôžem na konci oficiálnej kampane zbaviť pocitu sklamania, zhnusenia a odporu. Ale najprv odbočím ... V pondelok som si kúpil nové vydanie .týždňa, v ktorom šéfredaktor Štefan Hríb písal editorial o tom, prečo pôjde voliť. Jeho slová (aj vývoj v senickej kampani) ma usvedčili v mojom dávnom poznaní, že komunálna politika je stokrát špinavšia, ako veľká politika. Jedná sa o najnovšie vydanie .týždňa, preto nemôžem citovať Hríbove slová, avšak pokúsim sa o jemnú parafrázu. Demokracia nemôže v komunálnej politike existovať, lebo nie je pod drobnohľadom médií (len si spomeňme na kauzy z veľkej politike - emisie, nástenkový tender ..., ktoré boli včas zastavené, lebo sa toho chytili médiá). V komunálnej politike to nie je možné, lebo regionálne médiá sú buď platené mestom, a súkromné sú závislé od miestnych mecenášov. Ako kontru dávam citáciu jednej vety Štefana Hríba: "Voliť je sloboda, ktorú si vážime, a súčasne existujú kandidáti, ktorí sú toho hodní".

Minulý týždeň v stredu, 17. novembra, som si bol priamo v parlamente uctiť 21. výročie slobody protestom proti arogancii moci (organizovali to tri mládežnícke organizácie, mohli ste to vidieť v správach). Bez pátosu musím teraz napísať, že slobodu a demokraciu si musíme strážiť. Týždeň od výročia to nebude len symbolické, ale v prvom rade logické a normálne. Ak viete, že vaše mesto je okrádané, komu tým pomôžete, že nepôjdete voliť ? Moje zhnusenie z predvolebnej kampane spočívalo hlavne v tom, že bolo neustále dupané po demokracii občanov nášho mesta. Napriek tomu, že niekto tu mal po 12-tich rokoch skladať účty, sa namiesto toho vysmial svojim občanom do očí a za okrúhly stôl neprišiel. A otázkam a diskusii sa vyhýbal aj na Facebooku, aj na svojej internetovej stránke, aj všade inde ... Miesto toho boli monológy v TV Sen, plagáty na miestach, na ktoré nemal právo a ktoré neboli sprístupnené ostatným kandidátom, miesto toho bola vulgárnosť na Facebooku.

Tento odstavec píšem už po zhliadnutí monológu pána primátora, ktorý mal dnes zaplatený v TV Sen. Moje predchádzajúce pocity sa dostali na maximum a ja dúfam, že sa mi to podarí dopísať do úspešného konca. Počas kampane sa vyplavili na povrch rôzne kauzy, ako predaj Technických služieb pod cenu, zmluva so Sariom, Spaľovňa, či najnovšie prevod pozemkov na rodinného príslušníka. Pri ani jednej kauze nešiel pán primátor do diskusie. Odmietol si sadnúť za okrúhly stôl so svojimi protikandidátmi, odmietol diskutovať na internete. Všetky nepríjemné otázky na jeho facebookovskej stránke boli vymazané. Ľudia, ktorí sa zaslúžili o to, že smradľavá spaľovňa pri Senici nevyrástla, boli verejne zosmiešnení. Na ľudí z Novej Senice a ich sympatizantov sa vulgárne útočilo, väčšinou jedným človekom, ktorý však ovládal mnoho nickov (ktoré boli vyrobené dva dni pred kampaňou). Neprekvapilo by ma, ak by sa jednalo o toho istého človeka, ktorému som venoval môj posledný článok na blogu ...  Mimochodom, facebookovská stránka Novej Senice bola jediným miestom, kde demokraticky diskutovali názoroví oponenti a ich príspevky neboli mazané ! Diskusia neznamená usmievanie sa z plagátov. Diskusia neznamená ísť do TV Sen sám, zaplatiť si nahrávača, a tváriť sa, že mám svätožiaru nad hlavou. Diskusii sa vyhýbal aj Róbert Fico pred parlamentnými voľbami a ako dopadol ? Pán primátor vraj verejne nereagoval na obvinenia, lebo ho zlý Kalman ohovára, ale on vytvára hodnoty. Avšak neustálym odmietaním diskusie ste nám pošliapali najväčšiu hodnotu od 17. novembra - demokraciu.

Je mi veľmi ľúto, že mnoho občanov Senice uverilo vašim vetám, ktoré ste dneska predniesli v TV Sen. Niektorí ľudia asi stále veria, že to, čo sa povie v televízií (a ešte keď to nebodaj povie primátor), je pravda. Ja však verím tomu, že akí občania, taký primátor. Sám som zvedavý, na čo Senica má.

Ukáže sa už túto sobotu, 27. novembra. Nenechajte rozhodnúť za seba iných, príďte voliť  !

P.S. Podľa informácií, ktoré mám, dnes neboli do TV Sen pozvaní žiadni protikandidáti pána primátora. Išlo o jeho vyhradený a zaplatený priestor, preto tvrdenia, že ostatní kandidáti odmietli pozvanie, sa nezakladajú na pravde.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Expert na panelové konštrukcie: Výbuch plynu by v súčasných bytovkách vyzeral inak

O bezpečnosti panelákov hovorí Andrej Bartók zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave.


Už ste čítali?